Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-12-04T15:43:16+02:00
Rubai

Kendine özgü bir ölçüsü olan 4 dizelik (mısralık) nazım birimidir. Rubailerde birinci, ikinci, dördüncü dizeler uyaklı, üçüncü dize serbesttir. İki beyitlik kıtalar biçiminde yazılmış rubailer de vardır. Her dizesi birbiriyle uyaklı rubailere "rubai-i musarra" ya da "terane" adı verilir. Rubainin aruzun hezec bahrinden 24 kalıbı bulunur. Bunlardan mef'ulü birimiyle başlayan 12 kalıba "ahreb", mef'ulün birimiyle başlayan öbü 12 kalıba da "ahrem" denir.


 Kalıpların sonu "faül" ya da "fa" birimiyle biter. Rubainin her dizesi ayrı bir ölçüde olabildiği gibi, dört dizesi de aynı ölçüde olabilir. Tük divan şiirinde daha çok ahreb kalıbına rastlanır. Rubailer genellikle mahlassız şiirlerdir. Ve divan şairlerinin divanlarının sonunda rubaiyyat başlığı altında sıralanırlar. Bu tüün tartışmasız en büyük şairi Ömer Hayyam’dır. Tük edebiyatında Mevlana’nın Farsça yazdığı felsefi rubiler bu tüün hızla yayılmasına neden oldu. Kara Fazli, Fuzuli 16. yüzyılda bu tüün en usta örneklerini verdiler. Divan edebiyatında 17. yüzyıl rubainin altın çağı oldu. Azamizade Haleti, yazdığı bin kadar rubai ile en büyük Osmanlı rubai şairi olarak tanındı.Cumhuriyet döneminin en büyük rubai ustası ise Yahya Kemal Beyatlı’dır.

Musammat 

Bendlerden kurulu nazım biçimlerine (murabba, muhammes, müseddes, müsebba, müsemmem, mütessa, muaşşer, terbi, tahmis, taşdir, tesdis, tesbi, tesmin, tes-i, taşir, terkib-i bend ve terci-i bend) verilen genel addır. İlk bende geçen dize ya da beyitlerin, öbü bendlerin sonunda aynen yinelenmesiyle düzenlenen musammatlara mütekerrir musammat denir. İlk benddeki dize ya da beyitlerin, öbü öbü bendlerin sonundaki dize ve beyitlerle yalnızca uyak bakımından uyuşması durumunda musammat müzdevic musammat adını alır.
0
2013-12-04T16:04:18+02:00
Etli Pazı Sarması0 oy , ortalama : 0,00 50 üzerinden oy , ortalama : 0,00 50 üzerinden oy , ortalama : 0,00 50 üzerinden oy , ortalama : 0,00 50 üzerinden oy , ortalama : 0,00 üzerinden 5 ( 0 oy, puan : 0,00 / 5 )Puan verebilmek için üye Girişi yapmalısınız.Kaç Kişilik : 4-6 Kişilik Hazırlama : 35dk Pisirme : 30dkreklam2 Bağ pazı500 gr kıyma1 Büyük kuru soğan2 YEMEK Kasigi salçaTuz , kekik , kimyon1 Su Bardagi pirinç1 YEMEK Kasigi margarin birazcık tereyağı A.Ş.Bir kez kıyma Diğer Malzemeleri karıştırıp İyice yoğurarak içini hazırlıyoruz ettik . SONRA tencerede kaynayan suya bir yıkanmış pazıları batırıp 2 Saniye SONRA çıkarıp soğumaya bırakıyoruz . Genis Yapraklı Olan pazıları ikiye , üçe bölü kıymalı harçtan koyarak sarıyoruz . Derin Bir tencerenin icine Yağları koyup Bir kaşık salçayla Beraber salçanın Kokusu çıkıncaya Kadar kavuruyoruz . Sarmaları tensiye yerleştirip Üzerine Salçalı sosu döküyoruz Bir tabak kapatıyoruz ettik . Üzerini Bir ​​parmak geçecek Kadar suyunu koyup pişmeye bırakıyoruz . Yanınd
0