Cevaplar

2012-11-28T00:04:22+02:00

17 ağustos ta yaşanan deprem felaketinin üstünden yaklaşık 9-10 yıl geçti. Ama izleri silinmedi. Silinecek gibide görünmüyor. Bu konuda toplum olarak duyarlıyız.
Resmi ve özel kuruluşlar elinden geldiğince halkı bilgilendiriyorlar.
Depremin oluşması ile ilgili en önemli faktör fay hatlarının tesbitidir.
Fay hatları ilgili genel bilgiler şöyle değerlendirilmektedir.

0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-28T00:15:14+02:00

Ülkemizde 3 ana fay hattı bulunmaktadır, bu fay hatları birince derece deprem bölgeleridir, bu 3 kuşağı şöyle sıralayabiliriz.

Kuzey Anadolu fay kuşağı: Yaklaşık 1500 kilometre uzunluğunda olan bu hat, ülkemizin kuzeyinde doğu – batı yönünde bir uzanış gösterir. Saros körfezinden başlayan bu hat, Marmara denizinin kuzeyi, İzmit körfezi, Adapazarı, Düzce, Bolu, Merzifon, Suluova, Erbaa, Niksar, Kelkit vadisi, Erzincan, Erzurum, Varto ve Van üzerinden geçen bir hat şeklinde uzanır.

Doğu Anadolu fay kuşağı: Hatay’dan başlayan bu hat Kahraman Maraş’a kadar süren bir grabeni takip ederek, Adıyaman, Malatya, Elazığ, Bitlis üzerinden geçer ve Bingöl’ün Karlıova ilçesi yakınlarında Kuzey Anadolu fay kuşağıyla birleşir.

Batı Anadolu fay kuşağı: Güney Marmara Bölümü ile Kıyı Ege Bölümü’nü içine alan bu kuşakta irili ufaklı birçok fay vardır. Gediz, Bakırçay, Küçük Menderes ve Büyük Menderes grabenlerindeki faylar bunların başlıcalarıdır.
Türkiye’nin ana fay hatları ile deprem haritaları karşılaştırıldığında birinci derece deprem alanlarının ana fay kuşakları olduğu görülür.

Ülkemizde deprem riskinin en az olduğu yerler ise şunlardır;

Taşeli platosu,

Konya Ovası,

Mardin Eşiği,

Karaman,

Mersin,

Ergene havzası ve

Antalya çevresi.

1 5 1