Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-11-28T13:36:28+02:00

İnsan için en etkili öğrenme yolu okumaktır. Okuyarak yetişmiş bir toplum, başarılı ve güçlü olacaktır.

İnsan beyni okuyarak beslenir ve bilgiler güçlenir. Okuyan insanların farklı bakış açıları vardır. Kelime dağarcıkları yüksektir. Bilgi edinme istekleri vardır. Kitap okumak, düşünceleri besler ve güçlendirir. Tıpkı bir pusula gibi insana yol gösterir. Kitap okumayı sevenler genel kültür bakımından da üst seviyelerdedirler. Genel kültür, toplumca önemsenen ve saygı duyulan bir değerdir.

Okumanın ne yaşı ne de zamanı vardır. İnsan isteği her zaman bir şeyler okuyabilir. Yeter ki okumayı gerçekten istesin. Birileri istedi diye ya da zorla kitap okunmamalıdır. Okuma hevesi ve isteği öncelikle insanın kendi içinde olmalıdır. Okumak için, ille de beş yüz sayfalık bir kitabı bitirmek gerekmez, bazen bir sayfa bile o kadar çok şey anlatır ki insana. Okumanın satırı, sayfası, gerekçesi olmaz. Okumanın bir gerekçesi olacaksa eğer o da okumak olacaktır.
.
Okuyan insanlar dünyayı ve olayları farklı bakış açılarıyla değerlendirebilirler. Konuşurken ya da yazarken fazla zorlanmazlar. Çünkü kelime hazneleri çok geniştir. İnsan okuduğu her kitaptan ya da yazıdan ne kadar yeni kelime öğrenirse, bilgi havuzu da o kadar dolu olur. Bu havuzu doldurmak bizim elimizdedir.

Okumanın bizlere sayısız faydası vardır. Önemli olan bunun değerini bilmektir. Bacon’un da dediği gibi “Okumak bir insanı doldurur, konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır.”

1 5 1
2012-11-28T13:39:28+02:00

En iyi arkadaşım

En iyi arkadaş en iyi sırdaş boş zamanlarda tek yoldaş... Kitaplardan bahsediyorum evet. İnsanın kendini geliştirmesinin farklı şeyler öğrenmesinin tek yolu kitap okumaktır. Uzun süren yolculuklardatatilde uyumadan hemen önce yalnız kalmak istendiğinde dünya sıkıntılarından uzaklaşmak istendiğinde ilk başvurulan hep kitap olmamışmıdır?

Üstelik herkesin zevkine göre merakına göre pek çok türüde vardır bu dostun. Felsefi romantik polisiye macera bilim kurgu bilimsel kültürel saymakla biter mi hiç? Ruh halimize göre seçebileceğimiz pek çok türü olan kitaplar insanın kelime hazinesini güçlendirir bilgisini artırır hafızayı bile kuvvetlendirdiği söylenir. Böyle zengin bir dosttan kim mahrum kalmak ister ki.

Kitap okumanın insana kazandırdıkları sadece bukadar değildir elbette. Güzel konuşmayı güzel cümleler kurmayı kitap okumakla sağlar insan. Ayrıca konuşmaları akıcı hale getirmeninde tek yoludur kitap okumak. Ne kadar çok okursan okadar çok öğrenirsin ve seni dinleyenleri o kadar çok etkilersin. 

Kim istemez ki bütün bu meziyetlere sahip olan bir arkadaşı.

0