Cevaplar

2012-11-28T16:49:18+02:00

ış mevsiminin en lezzetli yemeklerinden biri olan balık  son derece sağlıklı bir gıda olduğu için pek çok kişi tarafından  sevilerek tüketilmektedir. Ancak balık tüketirken çok dikkat edimelidir. Çünkü balık bayatlamaya başladıkça içerisinde zehirleyici etkiye sahip zararlı toksinler oluşmaya başlar.

Bu nedenle balığın mümkün olduğunca taze olarak tüketilmesi gerekmektedir. Balık sudan çıkarıldıktan sonra hemen buzun içerisine yatırılmalıdır. Böylelikle balığın tazeliğini daha uzun süre koruması sağlanmış olur. Ancak bu yöntem ile bile balığın en geç ilk 48 saat içerisinde tüketilmesi önerilmektedir.

Balık satın alırken taze olanını seçmek için kullanılan en eski yöntem solungaçlarına bakmaktır. Solungaçları kırmızı olan balıklar taze olan balıklardır. Ayrıca taze balığın gözlerinin lekesiz ve parlak olması gerekir. Dokunarak balığın tazeliğini anlamak için ise dokunduğunuz yerde iz kalıp kalmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Tuttuğunuz balık taze bir balık ise bastığınız yerde iz kalmaması gerekir. Ayrıca taze olan balık ele alındığında ezilmez ve kolaylıkla bükülmez. Tüm bunlara dikkat ederek sağlığınız için gerekli olan taze balığı satın alarak tüketebilirsiniz. 

0