Cevaplar

2012-11-28T17:18:41+02:00

Amblem, özellikle şirket veya kuruluşlara bir marka özeliği kazandıran, resimli, çizgili veya sadece harflerden oluşan bir görsel materyaldir. Eğer akıllı kalıcı olmak ve daha fazla müşteriye ulaşmak istiyorsanız mutlaka bir amblem sahibi olmanız gerekmekte. Çünkü hizmet veya malların sunumunda amblemin çok büyük bir etkisi ve haliyle payı vardır. Mal veya hizmet üreten kurum ya da kuruluşlara kimlik kazandıran amblem, genellikle mal veya hizmetlerin ait olduğu kategoriye göre hazırlanır. Yahut tüm bunların dışında, sadece bir harften ibaret bile olabilir amblem. Yani markanızın baş harflerini bile kullanarak akılda kalıcı bir amblem üretebilirsiniz.

 

Nesnel bir ürün olan amblemi oluştururken eğer resimli bir şeyler kullanmak istiyorsanız bu görselin mutlaka markanızı çağrıştırdığına emin olun. Örneğin kırmızı bir boğa, insanların aklına Red Bull markasını getirebilir. Aynı şekilde tik işaretine benzer bir sembol de akıllarda Nike firması işaretini uyandırabilir. Bunların hepsi akılda kalıcı ve aynı şekilde markayla iç içe geçen amblemler olmuştur.

Eğer siz de bunlar gibi akılda kalıplaşmış ve markanızın bir görseli haline gelmiş amblem istiyorsanız öncelikle özgün bir şeyler aramalısınız. Yani daha önce yapılmamış bir şeyler yapıp, markanızı çağrıştıran bir şeyler türetmelisiniz. Tabii tüm bunları sadece tasarım işleriyle uğraşan ve kendi mesleğinde büyük yerler edinmiş kişilere de yaptırabilirsiniz. Zira çoğu başarılı firmanın ardında mutlaka başarılı tasarımcılar vardır.

1 5 1