Cevaplar

2012-11-28T21:11:53+02:00

https://www.google.com.tr/

1 5 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-28T21:12:43+02:00

doğa olayları bunlardır:

Doğada büyük şaşkınlık uyandıran pek çok olay meydana gelir. Kendi kendine hareket ediyormuş gibi görünen taşlar, garip şekilli bulutlar ve korkunç fırtınalar bunlardan sadece bir kaç tanesidir. İşte doğanın sergilediği muhteşem fenomenleri:

DOĞANIN MUHTEŞEM OLAYLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

Aurora Borealis

Kuzey Işıkları olarak da bilinen Aurora Borealis şüphesiz dünyanın en göz alıcı olaylarından biridir. İlk keşfedildiğinden bu yana şahit olmak isteyenlerin gittikçe arttığı bu olay güneşin yüksek enerjili iyonları yaydığı ve bu iyonların uzaya doğru saniyede 300-1200 km hızla ilerlediği dönemde meydana gelir. Bu parçacıkların oluşturduğu buluta plazma ismi verilir. Güneş rüzgarları dünyanın manyetik alanıyla kesiştiğinde bu parçacıklardan bazıları hapsedilir ve daha sonra iyonosfere doğru bir manyetik alanın etkisine girer. Parçacıklar iyonosferde bulunan gazlarla çarpıştığında gözle görülebilen ışıltılar meydana gelir.

Mammatus Bulutları

Mammatokümülüs ismiyle de bilinen bu bulutlar, bir katmanın altındaki çıkıntılar şeklindedir. Buzdan meydana gelen bu bulutlar bir yönde yüzlerce kilometre yayılabilir ve her biri 10-15 dakika süreyle görülebilir. Hayra yorulmayan şekilleri nedeniyle genellikle kötü hava olaylarının veya yaklaşan şiddetli bir fırtınanın habercisi olarak görülürler.

Kırmızı Dalgalar

Kırmızı dalgalar olarak bilinen doğa olayı nehir ağzındaki, denizdeki veya tatlı sudaki alglerin hızlı bir şekilde bir araya toplanarak bölgeyi kırmızı renge dönüştürmesiyle meydana gelir. Bu fenomen su yüzeyinde toplanan yüksek düzeydeki planktonlar nedeniyle yaşanır. Bazıları tehlikesizken, diğerleri balıkların, kuşların ve deniz memelilerinin ölümüne neden olacak zehirli maddeler salgılayabilir. Bazı durumlarda, ölümcül olmasa dahi insanlar da olumsuz yönde etkilenebilir.

Penitentes

Muhteşem görünüme sahip bu buzul parçaları uzaktan bakıldığında beyaz başlıklı rahiplere benzer. Bu nedenle "tövbekar" anlamına gelen penitentes ismi uygun görülmüştür. Dağ buzullarında bulunan bu sivri buzullar bir kaç santimetreden 5 metre yüksekliğe kadar ulaşabilir. Bir kere ufak bir çukur oluştuğunda güneş ışınları burada yansır ve süblimleşmeyi arttırır. Bu sayede ilginç ama muhteşem görünüme sahip bu yeryüzü şekilleri oluşur.

Hareket eden kayalar

Ölüm Vadisi'nin hareket eden kayaları yıllardır bilimin açıklayamadığı bir olay olarak görülmektedir. Yüzlerce kilo ağırlığındaki taşların çöl üzerinde metrelerce hareket etmesi şaşılacak bir durumdur. Bazı bilim adamları bunun sebebinin kuvvetli rüzgarlar olduğunu ortaya atmaktadır. Ancak taşların farklı yönlere ve mesafelerde gerçekleştirdiği hareketler nedeniyle bu teori yetersiz kalmaktadır. Dahası fizik kuralları kuvvetli rüzgarların dahi bu kadar etkili olamayacağını açıklamaktadır.

Fırtına Bulutu

Fırtına bulutu sürekli olarak kuvvetli bir fırtınadaki hava akışıdır ve aşağıdan bakıldığında korkunç görünür. Genelde saatler süren fırtınada tek parça veya ikiye bölünmüş halde görülür. Yağmur, kuvvetli rüzgar gibi özellikleri bulunur ve hortum oluşturur. En sık görüldüğü yerler ABD'de bulunan geniş düzlüklerdir.

Ateş Anaforları


Ateş anaforu, hava sıcaklığı ve akıntılarına bağlı olarak ortaya çıkan dikey hava hareketidir ve çok nadiren görülür. Ateş anaforları genelde kontrol edilemeyen yangınlarda ortaya çıkar. Dikey hareket eden ateş sütunları hortum etkisi yaratabilir. Bir kaç dakikadan daha uzun süreye kadar devam edebilir ve boyutları rüzgarın kuvvetiyle ilgilidir.

Buz Halkaları

Nadir görülen diğer bir fenomen çok soğuk ülkelerde karşımız açıkan buz halkalarıdır. Bilim adamlarına göre yüzeydeki buz suyun kenarlarında değil de ortalarında toplandığında görülür. Yavaş akan bir nehir buzdan oluşan bir halka meydana getirebilir. Bu halkalar farklı şekillerde ve ölçülerde oluşabilir.

Yerçekimi dalgaları

Yerçekimi dalgaları genellikle dikey düzlemde fırtınalar nedeniyle yer değişen hava akımı nedeniyle oluşur. Bir dalga ancak yukarı doğru hareket eden havanın bir bölgeye sıkışmayı sonucu oluşur. Yukarı hareket atmosferdeki sıvı dinamiklarının değişmesine sebep olur. Doğa sıvı değişikliklerini atmosferde tutmaya çalışırken bulut benzeri dalgalı şekiller ortaya çıkar.

1 5 1