Cevaplar

2012-11-29T14:21:01+02:00

Samsun'un Ayvacık Belediyesi tarafından yöreye ait el sanatlarının turizme kazandırılması amacıyla yapılan projede yer alan köylü kadınlar Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın konuğu oldu.

Ayvacık Belediyesi ve Ayvacık Kültür Turizm Doğa Su Sporları Ekolojik Yaşamı Geliştirme Derneği (AYDOS) işbirliği ile hayata geçirilen Çarpana Atölyesi'nde eğitimlerini başarı ile tamamlayan köylü kadınlarının ünü ilçe dışına taşmaya başladı. Çoğunluğu Samsun'u hiç görmemiş ya da çok az tanıyan bayanlar, Çarpana Atölyesi sahibi iş kadını Yeşim Kıyıcı'nın önderliğinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve eşinin misafiri oldu. Samsun'u gezerek unutulmaz bir gün geçiren Çarpana Atölyesi kursiyerleri, çocukları ile birlikte katıldıkları gezi sırasında hayal ettiklerinden çok farklı bir Samsun'la karşılaştıklarını söyledi. Kendilerini ağırlayan Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı unutmayan bayanlar atölyede dokudukları elişi kilimi ziyaret sonunda hediye etti.

Bu çeşit kursların özellikle çalışmayan kadınların işgücüne katılımının sağlanması ve aile bütçelerine katkı sağlar duruma gelmeleri açısından önemine işaret eden Başkan Yılmaz, "Ayrıca bir toplumun can damarlarından olan el sanatlarının yaşatılması açısından bu kursları önemsiyorum. Kadınlarımız hem evlere hapsolmuyor hem de bir kültürel emek harcayarak tarihin unutulmaması için katkı veriyorlar. Bu kurslara katılan kadınların ayrıcalık yarattıklarına inanıyorum. Emeği geçen herkese de teşekkür ediyorum." diye konuştu. 

1 5 1
2012-11-29T14:23:35+02:00

İnşaatlara kadın ustalar yetişiyor


Dr. (h.c.) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı (KSerçekleştirerek Ankara’da açtığı meslek kursunu işsiz kadınlara düzenledi. “Seramik Yer ve Duvar Karosu Kaplamacılığı Meslek Edindirme Kursu”nu başarı ile bitiren kadınlar aldıkları sertifikalar ile seramik ustalığını kadınların da yapabileceğini kanıtlamış oldu.tılımıyla 19 Kasım Pazartesi günü Mehmet Akif Ersoy Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören ile meslek sahibi olan 25 kadın sertifikalarını almaya hak kazandı. “Seramik Yer ve Duvar Karosu Kaplamacılığı Meslek Edindirme Kursu”nu başarı ile bitiren kadın ustaların ilk işleri ile yeniledikleri Ahiboz İlköğretim Okulu da hize 5. şirketi durumundadır. Ayrıca %100 özel sermayeli bir Türk şirketi olarak havacılık ve savunma konusunda uluslararası alanda itibar kazanmış bir yapıya sahiptir. 100 ülkede, 400’ü aşkın noktada Kale markalı ürünler tüketicilerle buluşmaktadır. Kale Grubu, yarım asırdan bu yana sanayici kimliği ile topluma hizmet ederken kurucusu İbrahim Bodur'un ilke ve görüşleri doğrultusunda, başta eğitim ve sağlık olmak üzere kültür, sanat, bilim ve spor konularında topluma her zaman katkıda bulunmuş, bu katkılarını düzenli hale getirmek üzere Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı'nı kurmuştur.

 

0