Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-11-29T17:32:49+02:00

D. SAĞLIĞA ZARARLI MADDELER Böbreklerimizin Sağlığını Korumak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? Sağlığımızın Düşmanları: Sigara ve Alkol Sigara ve alkol bağımlılığa neden olan alışkanlıklardır, insanlar, sigara ve alkol kullanmaya alıştıklarında bunlardan kurtulmakta oldukça zorlanırlar.
Sigaranın Bireye ve Topluma Verdiği Zararlar Tütünden yapılan sigaranın içinde yaklaşık 4000 tane zararlı madde vardır. Bu maddelerden nikotin bağımlılığa neden olur. Karbonmonoksit gazı da bu maddelerden biridir. Sigara; •               Solunum yollarını tahriş ederek bronşit ve astım gibi hastalıklara, •               Akciğer ve gırtlak kanserlerine, •               Kalp ve damar hastalıklarına, •               Mide hastalıkları ve sindirim bozukluklarına neden olur. Yapılan araştırmalar sigaranın insan ömrünü azalttığını göstermiştir. Sigara içenler, yalnızca kendilerine değil, çevrelerindeki insanlara da zarar verirler. Pasif içici olarak adlandırılan bu insanlar sigara içenler gibi sigaradan zarar görürler. Bunlar genellikle bebekler ve çocuklardır. Pasif içicilerde nefes darlığı, öksürük ve boğazda yanma rahatsızlıkları görülür. Sigaradan çıkan dumanlar havayı, atılan kül ve izmaritler de çevreyi kirletir. Sigara almak için harcanan paralar hem kişilere hem de ülke ekonomisine zarar verir.

"Sigaranın Neden Olduğu Hastalıklar" başlıklı konumuza ulaşmak için tıklayınız Alkolün Zararları Alkol, vücudumuzda alkol sorununa neden olur. Çok alkol alan insanlar, yürümede ve konuşmada zorluk çekerler. Alkollü insanlar kendilerini kontrol edemedikleri için davranışlarıyla çevrelerini rahatsız ederler. Alkollü araç kullanan sürücüler, trafik kazalarına ve kazalar sonucunda insanların yaralanmasına ya da ölümüne neden olurlar. Sürekli alkol kullanan insanların karaciğer, mide, bağırsakları kalp, beyin ve sinirleri zarar görür. Alkol de sigara gibi bağımlılık yapar. Alkol bağımlılığı bir hastalıktır. Kurtulmak için tedavi görmek gerekir. Alkol kullanımı aile ve ülke ekonomisine de zarar verir. Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız? Sağlığımızı korumak için, •               Sigara ve alkol kullanmamalıyız. •               Sigara içilen ortamlardan uzak durmalıyız. •               Düzenli spor yapmalıyız.

Spor, vücudumuzun dayanıklılığını artırır. Böylece sağlıklı ve dinç kalırız.

1 5 1