Cevaplar

En İyi Cevap!
2013-12-08T14:25:00+02:00
Programın yapısına göre bazen menü seçmek veya ekran içerisinde çalışılacak noktaya gidebilmek klavyedeki tuşlarla uzun zaman alabilir. Bu işlemin hızlandırılmasında görev alır.
1 5 1
2013-12-08T14:25:33+02:00
Mouse (fare) kullanımıMouse kullanılan programlarda çalışmak daha hızlı ve zevklidir. Windows ortamında mouse'un iki tuşu da kullanılabilir. Mouse göstergesi işlem yapılacak nesnenin üzerine getirilerek işleme başlanır. 
1. Bir Kez Tıklama : Mouse göstergesi, aktif hale getirilecek (seçilecek) nesnenin üzerine yerleştirilerek mouse sol tuşuna bir kez tıklanır. Örneğin, disk nesnesinin üzerine mousegöstergesini getirip sol tuşa tıklatıldığında, disk nesnesi aktif hale gelir. 
2. İki Kez Tıklama : Mouse göstergesi nesnenin üzerine getirilerek mouse sol tuşuna iki kez tıklanır. Bu işlem nesne penceresinin açılmasını veya nesnenin temsil ettiği programınçalışmasını sağlar. Örneğin; bilgisayarım nesnesine çift tıklandığında, bilgisayar kaynaklarının yer aldığı pencere görüntülenir. 
3. Basılı Olarak Sürükleme : Mouse göstergesi nesne veya pencere üzerine getirilip sol tuşuna basılı tutularak istenilen yere taşınır. Örneğin; bilgisayarım nesnesini sürükleyerek masa üstünde herhangi bir yer taşımak için mouse göstergesi, bilgisayarım nesnesi üzerinde basılı tutularak sürüklenir.
Sağ Tuşa Tıklama : Mouse göstergesi nesne veya pencere üzerinde iken mouse sağ tuşa tıklanırsa o nesne veya pencere hakkında yapılabilecek işlemleri içeren mönügörüntülenir. Örneğin; mouse göstergesi, bilgisayarım nesnesi üzerinde iken sağ tuşa tıklandığında, nesneye ait kısayol mönü seçenekleri görüntülenir. 
MASA ÜSTÜ (DESKTOP) ELEMANLARI :
Windows programında tüm işlemlerin gerçekleştirildiği ve program çalışırken ekrana gelen görüntüdür. Masa üstünde standart olarak; "Görev Çubuğu", "Bilgisayarım", "Gelen Kutusu", "Geri Dönüşüm Kutusu" ve ağa bağlı bir bilgisayarda çalışılıyorsa "Ağ Komşuları" nesneleri yer alır. 
Ağ Komşuları :
Ağa bağlı bilgisayar kullanılıyorsa bu nesneye çift tıklanarak ağ kaynaklarından yararlanılabilir veya ağa bağlı diğer bilgisayarlara bağlanılabilir. 
Geri Dönüşüm Kutusu :
Silinen dosyaların geçici olarak tutulduğu yerdir. Silme işleminden vazgeçilmesi halinde geri dönüşüm kutusunun mönü seçenekleri kullanılarak dosya ve klasörler kolaycakurtarılabilir. 
Bilgisayarım :
Bilgisayara bağlı bulunan yan ünitelerin ve sürücülerin bir arada gösterildiği pencereyi temsil eder. Bilgisayar kaynaklarına ulaşmanın en kısa yolu bilgisayarım nesnesidir. 
Başlat Mönüsü :
Bilgisayarda yer alan tüm programlar gruplar halinde bu mönüde bulunur. Mas üstü ekranın sol alt köşesinde yer alır ve programlara hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlar. Başlat mönüsünü açmak için aşağıdaki yollardan kullanılabilir. 
1. Fare göstergesi, başlat mönüsünün üzerine getirilip sol tuşa tıklanır. 
3 1 3