ARKADAŞLAR BENİM ÖDEVİM DE FATİH SULTAN MEHMED'İN HAYATI BEN BU KADAR YAZDIMDA DOĞRU YAZMIŞMIYIM DİYE Bİ KONTROL EDERMİSİNİZ YANİ TÜRKÇE KARŞILIĞINI YAZARMISINIZ DÜZGÜN YAZMASSANIZ ŞIKAYET EDERİMM...

Mehmet II was born on 29th March 1432, in Edirne. He was the son of Sultan Murad II. His mother was Huma Hatun. Mehmet II was a statesman and a military leader. He was also interested in literature, fine arts and monumental architecture. He was educated by famous scholar Aksemseddin. Sultan Mehmed the life is war has passed. Breaking the known as the Byzantium was destroyed. Conquered in Istanbul. The conquest of Istanbul spelled the end of the Byzantine Empire and entered a phase of urban revival under the wise and tolerant administrations of Mehmet and his immediate successors. The capture of Istanbul was followed by a long succession of campaigns which resulted in a tremendous extension of direct Ottoman rule. Among those areas that fell to Mehmet II were Serbia, Greece, the Empire of Trezibizond, Wallachia, Bosnia, Karaman, Albania and several Venetian and Geneose maritime establishments. He ruled the Ottoman Empire for 30 years and joined 25 campaigns himself. He was a very strict statesman and a very brave soldier. He took place in front of his army in the wars and he encouraged his soldiers. The emperor had died on 3rd May 1481. He was buried in “Fatih Turbesi” (tomb), near the Mosque of Fatih in Istanbul.

2

Cevaplar

2012-11-29T17:55:58+02:00

Mehmet II üzerinde 29 Mart 1432, Edirne'de dünyaya geldi. Sultan Murad II oğluydu. Annesi Hüma Hatun idi. Mehmet II, devlet adamı ve bir askeri lider oldu. Ayrıca edebiyat, Güzel Sanatlar ve anıtsal mimari ilgi oldu. O ünlü bilim adamı tarafından Akşemseddin eğitim gördü. Sultan Mehmet yaşam Savaşı geçti olduğunu. Byzantium olarak bilinen kırma tahrip edildi. Istanbul'da ele geçirdi. Istanbul 'un fethinden Bizans İmparatorluğu'nun sonu yazıldığından ve bilge ve hoşgörülü idareleri altında Mehmet ve hemen halefleri kentsel canlanma bir faz girdi. Istanbul yakalamak uzun arkaya doğrudan Osmanlı yönetimi büyük bir uzantısı sonuçlanan kampanyaları izledi. Mehmet II düştü bu alanlar arasında Sırbistan, Yunanistan, imparatorluk, Trezibizond, Wallachia, Bosna, Karaman, Arnavutluk ve çeşitli Venedik ve Geneose Denizcilik kuruluşları vardı. O Osmanlı 30 yıl ve birleştirilmiş 25 kampanyalar için kendini verdi. Çok sıkı olduğunu.

1 3 1
2012-11-29T18:04:47+02:00

 doğru ama yinede bir kontrol et

 

1 2 1