Cevaplar

2012-11-29T18:57:41+02:00

Ben 1919 senesi Mayıs’ın içinde Samsun’a çıktığım gün elimde, maddi hiçbir kuvvet yoktu, Yalnız büyük Türk milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu kutsal kuvvete, bu Türk milletine güvenerek başladım.” Yukarıdaki sözler, Atatürk’ün Türk milletine olan güvenini, en veciz bir şekilde dile getirmektedir. Atatürk, milletini geçmişteki, haldeki ve gelecekteki durumlarıyla seven bir önderdi.Atatürk’ün milletine olan inancı, onu, cesaretle karar vermeye ve kararını uygulamaya sevk etmiştir.

Atatürk, Türk olmakla övünen, milletin bir bireyi olmakla kıvanç duyan bir önderdi. ”Türk, Övün, Çalış, Güven”demekle çok sevdiği milletine şunları anlatmak işlemiştir:”Türklük esastır. Bu mevcudiyeti, Tarih içinde araştırmak, birbirini izleyen tarih içinde, tespit edilecek Türk medeniyeti ile övünmek yerinde olur. Fakat bu övünmeye layık olmak için bugün çalışmak lazımdır. Her sahada, bilhassa medeniyet alemine eser vermek için çalışkan olmayı hedef tutmalıdır.”

”Türk milleti tarihinle övün, çünkü senin ecdadın medeniyetler kuran, devletler imparatorluk yaratan mevcudiyettir. Sen, Anadolu denilen bu yurda sonradan gelme değil ilk yerleşip medeniyet kuranların çocuklarısın. Fakat geleceğine güvenebilmek için bugün çalışman lazımdır çünkü yalnız tarih övüncü bir meziyet sayılmaz.”Atatürk’ün anlatmak istediklerini iyi kavramak gerekir. Atatürk ne olduğumuzu ve nereye ulaşmamız gerektiğini işaret etmektedir.

Atatürk’ün insan ve millet sevgisi herkese örnek olmalıdır. Onun sevgisi, bencil bir sevgi değildir. O, milletini sevdiği kadar, diğer insanları da içtenlikle seven, sayan bir önderdi. Onun sevgisi evrenseldir. O,hangi milletten olursa olsun tüm insanların mutluluğunu isterdi, onları severdi.Yazının Devamı: http://www.renkliweb.com/kultursanat/ataturk/ataturkun-turk-milletine-duydugu-sevgi-ve-guven-konusunda-konusma-metni.html#ixzz2DdEHoUTr 
Anasayfa: RenkliWEB

1 1 1
2012-11-29T18:57:44+02:00

Bugün, milletimizin Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan kurtuluş mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs’ın ….. yıldönümü. Büyük bir anlam ve öneme sahip olan bugünde hepinizi en içten saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

Unutmayınız ki, Atatürk’ün 19 Mayıs’ta milli duygular içerisinde Samsun’da attığı ilk adım, Türk milletinin bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu yolunda atılmış en önemli adımdır. İşte buyüzden, Türk milletinin, vatanı ve değerleri için verdiği onurlu mücadelenin adı olan 19 Mayısın ….. yıldönümüne ulaşmanın mutluluk ve heyecanını yürekten hissetmekteyiz.

Sevgili gençler,

Geçmişini, tarihini, kültürünü bilen özüne ve geçmişine sahip çıkan ve bunu da gençlerine aktarabilen toplumlar ilelebet yaşama hakkına sahiptirler. Bu bilinçle 19 Mayıs 1919’da ilk bağımsızlık ateşini yakan Atatürk, yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirdiği kongreler ile Kurtuluş Savaşı’nı ona inanan milleti ile birlikte sürdürmüş, kazanılan bu zaferin devam etmesi ve vatanımızın kalkınması için gençlere olan güveni sebebiyle de bu günü siz gençlerimize armağan etmiştir.

Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak sizler, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde tüm sorunların üstesinden gelecek, birlik içinde hareket ederek, geleceğin lider ülkesi Türkiye’yi daha güçlü bir hale getireceksiniz.

Biliyoruz ki sizler, Türk milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde, nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeniz için bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sizlerinde “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır” sözünü rehber edinerek çok çalışıp, ilerde şahsınıza verilecek olan görevi en iyi şekilde yapacağınızdan asla şüphemiz yoktur.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı tebrik ediyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum.

 
0