Cevaplar

2012-11-29T19:51:55+02:00

yarım dk de gidebilir yda 35 dk de 

0
2012-11-29T19:52:18+02:00

Bu kitabımda okuyacağınız her detay, gerek motosiklet ile, gerek diğer vasıtalar ile olsun, benim gibi gezmeye aşık kişilere, bir nebze dahi olsa yardımcı olabilmek için yazılmıştır.

Gezdiğim gördüğüm yerlerde hissettiklerimi, anladıklarımı, bilebildiklerimi, bana verdiklerini, benim alabildiklerimi, tatları, ruhları, dokuları, insanları ve yerleri, -not aldığım tüm detaylar ışığında- daha sonra bu ve benzeri yerlere geziler yapacak dostlarıma yardımcı olmak amaçlı sunmaya çalışıyorum. Amacım, sizlerin de, bir yerlere gitmeden önce bir çok ön fikir sahibi olmanız ve en fazla keyfi almanızdır.

Kitabımın, ister motosiklet, ister diğer taşıtlar ile olsun, gittiğiniz her yerden en fazla keyfi alabilmek için ihtiyaç duyabileceğiniz, minik bir rehberiniz olsun istedim. Bir çok detayı, lazım olacak bir çok bilgiyi, kitabın en arka bölümünde bulacaksınız.

Hemen her gezginin, kitabına hemen başladığı sistemin aksine, ben biraz daha önceden, seyahat hazırlıklarımdan, ön bilgilerden, yaptığım hatalardan, hatalardan aldığım ve alamadığım derslerden de bahsedeceğim.

Bildiğiniz gibi, ben ne yazarım, ne edebiyatçı, ne de romancıyım. Size anlatmaya çalıştığım birHİKAYEM var. Bu hikayemi kaleme alırken, ne edebi, ne ebedi ne de edp-i bir amacım yok.

Kusurlarım mutlaka vardır, şimdiden affola…

 

NERDEN ÇIKTI BU İŞ? - Benim ne işim var Kathmandu’da!?…

 

Yaklaşık 15 yıldır Kathmandu’ya gitme isteği vardı içimde. Neden özellikle Kathmandu derseniz, vallaha ben de bilmiyorum. Sanırım kendine has mistik gizemi, Budizm dahil, bir çok dinin ve ibadet mekanının beşiği olması, Tibet’e yakın olması, Hindistan’a yakın olması, Himalaya dağlarının ve en önemlisi, Everest dağının dibinde olması, ne bileyim işte, son derece çekici gelen bir rota olmuştu benim için İstanbul-Kathmandu.

Ciddi bir iş yerinde, ciddi uzun bir zaman, ciddi ciddi çalışınca, böylesi ciddi bir seyahat için, izin ayarlamak da pek mümkün olmuyor haliyle. Çok ciddiyim !

Nasıl yapsam, nerden başlasam, kimle gitsem, nasıl gitsem bilemedim yıllarca. Aslında biliyordum da, şartlar, beklentiler, zaman ve daha bir sürü şey denk gelmedi uzunca bir süre boyunca.

Ama artık bu kış tamamdır. İki kişi, iki motosiklet ile, İstanbul, İran, Pakistan, Hindistan, Nepal ve Kathmandu’ya gidiyoruz. Yol boyunca, yeni tanıştığım sevgili dostum Vedat ile beraber olacağız. Yanınızdaki arkadaşınızın, kırık yıllık olması gerekmediğini, yeni tanışmış, hatta henüz ikinci görüşmelerinde yola çıkıp da, İstanbul’dan Kathmandu’ya kadar gidilebileceğini, sizlere kanıtlayacağız.

 

Hedefimiz, 12 Ekim 2008 Pazar günü, - 41. yaşımı tamamlayıp - doğup büyüdüğüm yer olan, Bağdat caddesi Erenköy’deki, son derece müdavimi olduğum, Cafe Cadde’den yola çıkmaktı. Ama olmadı. Sağ olsun Pakistan vize vermeyi reddedince,16 Kasım’a kadar yola çıkamadık.

Tüm gelişmeleri www.lamaorda.com sitemden de takip edebilirsiniz.

Yıllardır arkadaşlarım bana “Lama” der de bkz. www.lamatech.com , gitmişken, bir de gerçek Dalai Lama’yı göreyim dedim.

 

 

ROTAMIZ NEDİR?

Günler, geceler, şehirler, ülkeler :

 

Türkiye          : 3 gün (1.ve 3.gün arası )

İstanbul, Amasya, Erzurum, Doğu Beyazıt.

 

İran: 8 gün ( 4. ve 11.gün arası )

Tebriz, Tahran, Esfahan ( 2 gün ), Şiraz, Bander E Abbas, Kerman, Zahedan.

 

Pakistan: 5 gün. ( 12. ve 16.gün arası )

Dalbandin, Quetta, Sukkur, Multan, Lahor.

 

Hindistan: 18 gün ( 17. ve 34. Gün arası )

Amritsar ( 2 gün ),Mc Load Ganj ( 10 gün ),Karnal, Agra ( 2 gün ), Varanasi ( 2 gün ), Gorakpur.

 

Nepal: 22 gün ( 35 ve 56. Gün arası )

Kathmandu (19 gün), Pokhara (2 gün),Lumbini

 

Hindistan: 5 gün ( 57 ve 61 gün arası )

Khatima, Delhi ( 4 gün )

 

 

 

 

0