Cevaplar

2012-11-29T20:10:16+02:00

 Simyadan Kimyaya;

Kimyanın gelişimi, diğer tüm bilimler de olduğu gibi uzun ve çileli bir yoldan geçerek gerçekleşmiştir.

Toprak, ateş, hava ve suya madde diyebilmenin bir birikim işi olduğu çağlardan başlayıp, insanlık tarihinin önemli bir bölümünü, değersiz taşlardan değerli taşlar (altın) elde etmek için harcadığı bir süreç…

Kimyanın asıl amacının altın elde etmek olmadığını ve kimyanın asıl amacının ilaç üretmek olduğunu ileri sürerek ve yine insanlık tarihinin çok önemli bir bölümünü ilaç üretmeye ayırmakla devam eden bir süreç….

Ardından yanma olayına kafayı takan ve yıllar süren çalışmalar sonunda, yanma olayının sırrını çözen, oksijeni havadan ayırmakla devam eden ve elemente yeni anlamlar yükleyen bir süreç…

Ardından bilimsel çalışma yöntemlerini keşfeden, bilgilerini paylaşan, çalışmalarını belli yöntemler dahilinde yapan ve kayıt altına alan; atomu ve molekülü keşfeden, ardından atomlar arası bağları gören; sonra bölünemez denilen atomu parçalayan, protonu, nötronu, elektronları keşfeden… bir süreç bu.

ETKİNLİK:

Simyadan kimyaya, aşağıda verilen kavramları uygun sırada gösteriniz.

 

İlaç üretmek                    Altın eldesi                     atom                        elektron

 

bilimsel çalışma yöntemleri                proton                    oksijen             molekül

 

yanma olayı                element kavramı           nötron            atomlar arası bağlar

    azoboyar madde etiketibağlayıcı elektron sayısı etiketietiketikimya dersnde kimyasal olaylar etiketikimya okulı etiketikimya okulu etiketikimyaokulu etiketisimya olmadan da kimya okulu etiketiSimyadan Kimyayasimyadan kimyaya gecerken bulunan degerli taslar etiketisimyadan kimyaya geçiş etiketisimyadan kimyaya önemli olaylar etiketi Dünyaca Ünlü Kimyacılar Avogadro Hipotezi Elementlerin Kullanım Alanları (bütün elementler) Siyanür Nedir? Geçiş Metalleri Nedir? (Geçiş Elementleri)
0
2012-11-29T20:10:18+02:00

o ne oluyo sen biliyosan bana söle gerçekten

0