Cevaplar

2012-11-29T20:49:51+02:00

World Wide Website is www . We use www on the internet . We can surf on internet . We can do our homeworks and search a lot of topics -

1 2 1
2012-11-29T20:50:37+02:00

What is the internet?

An easy way to explain the internet is to think of your school computers all linked together into a network that you can put information into and get information out that you and other people in your school have put in.

Now imagine that a friend from another school wants to use your information and give you some of hers. You both connect your computers to modems that allow your computers to share information.

Other networks can connect to yours and to other networks. This is called inter-networking or the internet as it became known.

It is a way of sending information from one computer to another anywhere in the world using phones or satellites, radio links and a lot of other ways.

türkçesi

İnternet nedir?

İnternet açıklamak kolay bir yolu, okuldaki bilgisayarları düşündüğümüz tüm içine bilgi koymak ve sizin ve okulun diğer insanların içeri koyduk bilgi alabilirsiniz bir ağ olarak birleştirilmesi bağlantılı olduğunu

Şimdi başka bir okul arkadaşıyla kullanma senin bilgi ve onun bazı vermek istediği hayal. Sen hem kendi bilgisayarları bilgileri paylaşmak için izin modemlere bilgisayar bağlamak.

Diğer ağları sizinkine ve diğer ağlara bağlanabilir. Bu arası ağ ya da bilinen internet gibi adlandırılır.

Başka bir yerde telefonlar ya da uydular, radyo linkleri ve diğer pek çok yolu kullanarak dünyanın bir bilgisayardan diğerine bilgi göndermenin bir yoludur.

1 2 1