Cevaplar

2012-11-30T12:51:07+02:00

Yerkürede en fazla bulunan metal olan demir çeşitli aşamalar sonucunda bugün kullandığımız bıçak, çatal vs. gibi birçok ürüne dönüştürülür.

Günümüzde ham metal bir takım işlemlerle ayrıştırıldıktan sonra kullanılabilir metal haline getirilir. Demirin bıçak haline getirilmesi işlemi ise sıvı haldeki demirin fabrikasyon ortamında kalıplara dökülmesi ve bunların soğutularak eğeleme işlemine tabi tutulmasıyla yapılır. Bu bıçaklara daha sonra makinelerce sap takılır.

Günümüzde hala el yordamıyla üretim yapanlar olsa da demir ve demir ürünleri artık fabrika ortamlarında üretilmektedir. Bıçağın geçmişi taş devrine kadar dayanmaktadır. O zamanlarda insanlar taşları yontarak keskin hale getirip bugünkü bıçak gibi kullanmışlardır.

 

 

Giydiğimiz kıyafetlerin bize ulaşana kadar hangi aşamalardan geçtiğini öğrenmek istermisiniz? Önce pamuk tohumunun başından geçenlere bir bakalım:
Ben bir zamanlar küçük bir pamuk tohumuydum Bir çiftçi beni ve arkadaşlarımı toprağa serpti Bir süre sonra filizlendik ve çiçeklerimiz açmaya başladı Sonunda kozalarımız açıldı ve içinden liflerimiz çıktı Biz iyice olgunlaştıktan sonra sıra tarladan toplanmamıza geldi Üç beş genç kız beni ve arkadaşlarımı elleriyle topladı Yan tarladaki arkadaşlarım da bir makine tarafından toplanmıştı Sonunda kocaman bir traktörün kasasında bir araya geldik

Traktör bizi pamuk işleme fabrikasına götürdü Burada, tohumlarımızdan ayrılıp temizlendik Daha sonra çuvallarla bir kamyona yüklendik Bir iplik fabrikasına götürüldük Burada inceltilip işlenerek iplik haline getirildik Ardından, makineler tarafından çeşit çeşit renklere boyandık Sırada kumaş haline gelmek vardı Bir kumaş fabrikasında ilmik ilmik dokunarak kumaş haline geldik Bizi tekrar kamyonlara yüklediler

Bir kısmımız hazır giyim atölyelerine, bir kısmımız da tekstil fabrikalarına götürüldük Burada bizi önce çeşitli şekillerde kestiler Daha sonra da kocaman makinelerde sırayla diktiler Bazı arkadaşlarım pantolon, bazıları da gömlek oldu Ben ise bir tişört haline gelmiştim Dikim bittikten sonra kamyonlarla yeni bir yolculuk daha başladıHepimiz satılmak üzere başka başka şehirlere götürülüyorduk Hatta bazı arkadaşlarım kocaman tırlara yüklenerek yurt dışına gönderildi

Neyse lafı fazla uzatmayayım Ben şimdi bir mağazanın çocuk giyim reyonundayım Diğer tişörtlerle beraber satın alınmayı bekliyorum Bir kız çocuğu annesiyle birlikte olduğum yere doğru geliyor İşte beni beğendiler! Galiba son yolculuğun onların evine doğru olacak!

0