Cevaplar

2015-06-28T02:43:19+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Joharin Döbereiner(1780-1849) :bu konuda ilk çalışmayı 1829 yılında  Johann Döbereiner benzer özellik gösteren elementlerden 3lü gruplar oluşturarak gerçekleştirmiştir..Ona göre lityum,sodyum,potasyum benzer özellikler gösterdiği için bir grup oluşturuyordu.
Alexandre Beguyer de Chancourtois (1820-1886) :Benzer fiziksel özellikler gösteren elementleri dikey sıralarda olacak şekilde sarmal olarak sıralamıştır.Fakat bu listede elementlerin dışında bazı iyonlara ve bileşiklere de yer vermiştir.
John Newlands(1837-1898) :O devirde bilinen 62 elementi artan ağırlıklarına göre sıralamış ,ilk 8 elementten sonra benzer fiziksel ve kimyasal özelliklerin tekrar ettiğini fark etmiştir.'Bir numaralı elementten sonra gelen sekizinci elementin bir çeşit tekrarıdır,tıpkı müzikte oktavın sekizinci sesi gibi ..'(1864)
Dimitri İvanovic Mendeleyev(1834-1907) :Mendeleyev ve Meyer birbirinden habersiz, aynı dönemde elementleri sınıflandırmış ve aynı sıralamayı bulmuşlardır ancak Meyer elementleri benzer fiziksel özelliklere göre sıralarken, Mendeleyev bu sıralamda  atom ağırlığını göz önünde bulundurmuştur.Mendeleyev  oluşturduğu çizelgede elementlerin düzenli olarak yinelenen özellikler gösterdiğini farketmiştir.Bu çizelge elementlerin biribiriyle ilişkilerini yansıtmaktadır.Örneğin;soldan sağa  doğru gittikçe element atomlarının  proton sayıları,yukarıdan aşağıya doğru inildikçe element atomlarının katman sayıları artmaktadır.Bu sıralama günümüzde kullanılan elementlerin sınıflandırılmasına yakın bir sıralamadır.
Henry Moseley :Günümüzde kullanılan modern periyodik sistemin temeli protonun keşfine dayanmaktadır.Henry Moseley adlı bilim insanı, elementleri,element atomlarının  proton sayılarına göre düzenlemiştir.Elementlerin numarası element atomlarının proton sayısına,proton sayısıda atom numarasına karşılık gelmektedir.
Gleen Seaborg : Moseleyin elementleri proton sayılarının artışına göre sıralamasından sonra,son değişiklik Gleen seaborg  tarafından gerçekleştirilmiştir. Gleen seaborg çizelgenin altına  2 sıra daha ekleyerek  periyodik sisteme son şeklini vermiştir.
0