Cevaplar

2013-12-10T19:20:51+02:00
Robot İnsanlar tarafından yapılan işlerin bir kısmını veya tamamını yapan otomatikmakina. Robotlar umumiyetle ışıkradyo dalgaları veya sesle çalışır. Robot, öncelerimetalden insan biçiminde yapılmaya çalışılırdı. Artık bir sandık veya kutu biçiminde robotlar yapılmaktadır. Robotların kumanda sistemleri elektronik devrelerle kuruluolup, kompüter, fotosel, elektromanyet, hidrolik pistonlar ve buna benzer daha birçokteknik parça ihtiva eder. (Bkz. Otomat)

Pilotsuz uçan otomatik uçaklar birer robottur. Jiroskop, pusula ve hidrolikle çalışankollar vasıtasıyla uçağın kanat, dümen fonksiyonları pilot gibi yönetilir. Emirler radyodalgalarıyla verilir. Pilotsuz uçaklara RPV (Remotely Piloted Vehicle), DRONE, UMA, DECOY isimleri verilir. İngilizlerin pilotsuz uçakları QUEEN BEE, Almanlarınki iseFIRE BEE ismini alır. ABD'nin ise AQUILA ve PAVE TIGER pilotsuz uçakları vardır.Uzun menzilli füzeler de robot özelliği taşır. Telefon santralı, birçok operatörün başarabileceği işlemi otomatik olarak yapan bir robottur. Otomatik santrallarladünyanın her bir köşesi konuşma hattı olarak birbirine çok kısa bir süredebağlanabilmektedir.

Tarihte ilk otomat türü robotlar, M.Ö. 100 yıllarında İskenderiyeli Hero tarafından kanat çırpan, su içen ve uçan kuşlar şeklinde yapılmıştır. Fakat bu konuda elde kesinbelgeler yoktur. Diyarbakır Sultanı Artukoğlu Nasreddin'e hizmet etmiş Cizreli Ebu'l-İz adındaki bir Türk bilgini, suyun akıcılığından ve ağırlığından faydalanarak çeşitlirobotlar yapmıştır. Bununla ilgili elde bilgiler mevcuttur.
1 4 1
En İyi Cevap!
2013-12-10T19:22:32+02:00
Birleşmiş Milletler'in raporuna göre, teknoloji gelişip, fiyatların düşmesiyle robotlar yakın gelecekte daha popüler hale gelecek. Çim kesme, ev süpürme, pencere temizleme gibi işleri yapabilen robotların satışının artacağı belirtilen raporda, 2005 yılında Avrupa'da robot satışının yüzde 50 artacağı iddia edildi.
2002 Dünya Robot Raporu'nda, otomatik elektrik süpürgesi türü temizlik robotlarının yüksek fiyatlı olmasına rağmen Avrupa'da ilgi gördüğü ve bu ilginin artarak devam edeceği belirtildi.

2001 yılında temizlik robotları, oyuncak robotlar gibi ürünlerin dünya çapındaki satış rakamının 21 bin 500 olduğu, ancak bu rakamın 2002-2005 yılları arasında 700 bine ulaşacağı ifade edildi. Raporu hazırlayan uzmanlar, kişisel bilgisayarların da ilk çıktığı dönemde çok pahalı olduğunu ancak sonra giderek ucuzlayarak yaygınlaştığını, robotlarda da benzer bir süreç yaşanacağını söylüyor.
2 5 2