Cevaplar

2012-11-30T19:28:37+02:00

otoğraf makinası ışık ile resim çizmeye yarayan alettir. Filmli veya dijital (sayısal) olabilir ( Dijital fotoğraf makinesi). Filmli olanlar; ışığın, makinanın objektifinden geçerek merceğin arkasındaki filmi yakması ile çalışır. Film tam olarak merceğin odak noktasında durmaktadır. Işıkmercekten geçerek kırılır, filmin olduğu noktaya düşer ve orada filmdeki bazı iyonları yoğunlaştırarak görüntü oluşturur.

Fotoğraf, belgelenmek istenen objeden yansıyan ışığın duyarlı yüzey üstüne düşmesi ve duyar kat üstünde sabitlenmesi işidir. Fotoğraf makinesinde, belgelenmek istenen objeden yansıyan ışıkobjektifte ulaşır ve odaklanır,sonra,hemen objektifin içinde bulunan ve adına diyafram denen diske ulaşır. Bu diskin amacı;gelen ışığın şiddetinin ayarlanabilmesidir. Bu işi ise ortasında bulunan ve kullanıcı tarafından ayarlanabilen bir delik sayesinde yapar. Objektifte toplanan ve odaklanan ışık diyaframdan geçerekörtücüye ulaşır. Örtücü perde çekim sırasında önceden seçilen bir süre boyunca açıkkalarak, ışığın film üzerine düşmesini sağlar.

4 3 4
2012-11-30T19:28:52+02:00

otoğraf makinası ışık ile resim çizmeye yarayan alettir. Filmli veya dijital (sayısal) olabilir ( Dijital fotoğraf makinesi). Filmli olanlar; ışığın, makinanın objektifinden geçerek merceğin arkasındaki filmi yakması ile çalışır. Film tam olarak merceğin odak noktasında durmaktadır. Işıkmercekten geçerek kırılır, filmin olduğu noktaya düşer ve orada filmdeki bazı iyonları yoğunlaştırarak görüntü oluşturur.

Fotoğraf, belgelenmek istenen objeden yansıyan ışığın duyarlı yüzey üstüne düşmesi ve duyar kat üstünde sabitlenmesi işidir. Fotoğraf makinesinde, belgelenmek istenen objeden yansıyan ışıkobjektifte ulaşır ve odaklanır,sonra,hemen objektifin içinde bulunan ve adına diyafram denen diske ulaşır. Bu diskin amacı;gelen ışığın şiddetinin ayarlanabilmesidir. Bu işi ise ortasında bulunan ve kullanıcı tarafından ayarlanabilen bir delik sayesinde yapar. Objektifte toplanan ve odaklanan ışık diyaframdan geçerekörtücü

3 2 3