A bölümü 1)Yer kabugu neden hareket etmektedir? 2)Levhaların hareketleri kac sekilde gercekleşmektedşr?adlarını belirtiniz? 3)Hangi durumlarda levhalardan biri digerinin altına dalar? 4)Aktif volkanlara nerelerde rastlanır?neden? 5)Deprem bakımından en az tehlikeli yerler nerelerdir? 6)Anadolu'dan sık arlıklarla deprem olmasının nedeni nedir? 7)Levhalar birbirinden uzaklaştıgı yerlerde hangi doga olayları gerçekleşmektedir? b dölümü 1)yer kabugu ........ adı verilen parçalardan oluşur. 2)levhalar hareketlerinin nedenleri........... 3)levhalar başlıca hareket sekilleri........

2

Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-09-30T14:13:01+03:00

Yerkabuğunu Oluşturan Plakalar Neden Hareket Eder?

 


Yerkabuğunun derinliklerinde;mağma adı verilen,sıcak ve akışkan malzeme bulunur. Mağmanın çalkalanması; veya hareketlenmesi sırasında, onun üzerinde yer alan yerkabuğu da hareket eder.
Yeryüzünden yükseklere çıkıldıkça Güneş'e yaklaşılmasına rağmen hava sıcaklığı neden azalır?
Güneş ışınları atmosferden geçerken havayı ısıtmaz. Çünkü hava güneş ışınlarını fazla tutamaz. Yanan bir sobanın veya ateşin çevresine oturduğumuzda da benzeri bir durumla karşılaşırız. Sobadan ışımayla yayılan ısı havayı ısıtamadığı halde yüzümüzü ve bedenimizi ısıtır. Zira yüzümüz ışımayla gelen ısıyı yutarak onu ısı enerjisine dönüştürmüştür. İşte yeryüzünün ısınması da böyle olmaktadır. Işımayla yeryüzüne ulaşan ısı, yeryüzü tarafından yutulduğundan ısı enerjisine dönüşür. Yeryüzünde biriken ısı enerjisinin bir kısmı ışımayla atmosfere dönerek, atmosferin alttan üste doğru ısınmasına neden olur.
0
2012-09-30T14:13:05+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.

4.dış püskürük kayaclar izlanda da görülür 

7.volkanık olaylar gercekleşır 

3) 1) Yaklaşma,2) Uzaklaşma,3) Yan yana kayma.

0