Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-30T23:15:36+02:00

Dünya 15 derecelik aralıklarla 24 saat dilimine ayrılmıştır. Her saat diliminin ortasından geçen meridyen o saat dilimini kullanan ülkelerin ortak saat ayar meridyenidir. Türkiye 2. Ve 3. Saat dilimlerinde yer alır.
Bir ülkede birden çok saat dilimi kullanılması için, ülkenin doğu - batı doğrultusunda en az 2 saat dilimini kapsayacak kadar geniş olması gerekir.
Meridyen farkı hesaplanır.
Meridyenler başlangıç boylamına göre aynı yönde ise çıkarma, farklı yönde ise toplama işlemi yapılarak meridyen farkı bulunur.
Zaman farkı hesaplanır.
Birbirini izleyen iki meridyen arasındaki zaman farkı 4 dakikadır. Meridyen farkı ile 4 dakika çarpılarak zaman farkı bulunur.
Zaman farkı soruda verilen yerel saate eklenir veya çıkartılır.
Doğuda olan bir yerin yerel saati ileridir. Bu nedenle soruda verilen yerin yerel saati ileri ise zaman farkı çıkarılır, yerel saati geri ise zaman farkı eklenir.
20. Doğu meridyeni üzerindeki A noktasında yerel saat 21.00 iken, B noktasının yerel saati kaçtır? Çözüm :Meridyenler başlangıç boylamına göre aynı yönde oldukları için çıkarma işlemi yapılır. Meridyen farkı = 40 - 20 = 20 meridyen, zaman farkı = 4 * 20 = 80 dakika ise 80 / 60 = 1 saat 20 dakika B noktası A noktasına göre daha doğuda olduğu için yerel saati ileridir. B'nin yerel saati = 21.00 + 01.20 = 22.20 dir.

 

ANTİMERİDYEN i. ve sıf. (fr. antimeridıen). Kutuplar çizgisinden geçen yarım daire, herhangi bir noktadan geçen ve o noktanın meridyeni olan yarım dairenin devamını meydana getirir. || Tesm. yol. Saatler dilimi sisteminde başlangıç olarak alman meridyenin (Greenwich meridyeni) devamını meydana getiren yarım daire: Greenwich antimeridyeni bazı küçük farklarla, tarih değiştirme çizgisine uyar ki, bunu batıdan doğuya doğru asarken tarihi bir gün azaltmak, doğudan batıya ağarken de bir gün arttırmak gerekir.

1 5 1