Cevaplar

2017-01-09T01:16:02+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Merhaba,
Dede Korkut hikayeleri Türk Edebiyatı'nda önemli bir yere sahiptir. Ayrıca Türk Eğitim tarihi açısından da incelenen eserler arasındadır. Dede korkut hikayeleri 12 hikayeden oluşmaktadır. Dede Korkut hikayelerinde genel tema kahramanlıktır. Hepsinde canavarlarla savaşma, kendini kanıtlama, oğullar ve babalar ve kahramanlık temaları işlenir.
Bu 12 hikayenin tümünde oğullar babalarının yerine geçecek kişilerdir ve bunun için kendilerini kanıtlamaları, bir kahramanlık yapmaları gerekir. Bazı hikayelerde bu boğalarla güreşmek iken bazı hikayelerde diğer boylarla savaşmaktır. 
Hepsinde Türk aile yapısının önemi vurgulanır. Bu aile yapısında oğullar asla babalarına saygısızlık etmezler, etseler dahi başlarına gelen musibetlerle babalarının sözünü dinlemeleri gerektiğini anlarlar. 
Oğullar mutlaka bir kahramanlık yapıp isim almalıdırlar. Bu isimle kendilerini kanıtlamış olurlar.
Oğullar bu hikayelerde oldukça önemlidirler. Çünkü babasından sonra ismini ve beyliği sürdürecek olan oğullardır. Örneğin bir hikayede oğlu olan beyler ak otağda, kızı olanlar kızıl otağda ve hiç çocuğu olmayanlar kara otağda oturtulur. Çocuğu olmayan beylerin hoş karşılanmaması, ismini sürdürecek bir evlada sahip olunmamasının kabul edilmemesidir.
Hikayelerin tümünde cesaret övülürken, korkaklık kabul edilemez. Beyler ve oğullar güçlü, cesur, gözüpek olmalıdırlar.
Hikayelerde bir bey esir düşerse, oğulları ya da karısı onu kurtaracak kadar cesur davranır. Çünkü aile kavramı önemlidir ve beyin kurtarılması gerekir.
Örneğin deli dumrul hikayesinde babası tarafından aşağı görülen ve aile yapısı sağlam olmayan deli dumrul kıskanç ve sevgisiz olarak gösterilir. Buradan da ailenin çocuk üzerindeki etkisi gösterilmiş olur. 
Dede korkut hikayelerinde hep ortak mesajlar ve temalar vardır. 12 hikayeden üçünü seçip yorumlayabilirsin.
Kolay gelsin başarılar.

0