Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2016-05-25T19:13:26+03:00
Merhaba :)

Barometre açık hava basıncını ölçen alettir.
Manometre ise kapalı kaplardaki basıncı ölçen alettir.
Barometre düzeneği bir kap içinde bir miktar civa ve içine ters daldırılan bir kılcal borudan oluşur. Civanın boruda yükselme miktarı mmHg birimiyle hesaplanarak açık hava basıncı bulunur.
Manometre ise kapalı bir kabın bir ucuna ince kılcal bir cam boru konur ve civada ki yükselmeye bakılır. Açık uçlu manometrelerde açık hava basıncına göre civa yüksekliği değişir bu durumda açık hava basıncını referans alarak çözüm yapılır. Kapalı uçlu manometrelerde ise direkt olarak yükselme miktarına bakılır.

İyi dersler
2 4 2
  • C5kn
  • Elit Moderatör
2016-05-25T19:36:01+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Barometre açık hava basıncını ölçmek icin kullanılan araçtır.Toriçelli deneyinin yapıldığı düzenek bir barometre düzeneğidir...

Manometreler kapalı kaplardaki gazların basınclarını ölçmek icin kullanılan araçlardır.
Manometrelerde borunun ucu acık veya kapalı olabilir.
-Manometrenin ucu kapalıysa cam kaptaki gaz basıncı kapalı uçtaki sıvının yüksekliğine eşittir.
-Açık hava basıncının olduğu ortamda açık uçlu manometrelerde civanın yüksekliği boru tarafında fazla ise (h kadar diyelim) P_gaz=P_0+h kadardır..

-Eğer boru kısmındaki civa miktarı az ise P_gaz=P_0-h kadardır.
3 5 3