Cevaplar

2012-12-01T18:56:23+02:00

çok uzun ama sana sitenin adını veriyim kendin bak

EdebiyatFakultesi.com

0
2012-12-01T19:11:22+02:00
BUNLARI YAPIN 

Mutlaka sık sık paragraf yapın. Paragrafsız bir yazı upuzun ve ürkütücü bir duvara benzer. Böyle bir duvarı kimse görmek istemez. Yazınızı da kimse okumak istemez. 
Her noktalama işaretinden sonra, (yani virgül, nokta, üst üste iki nokta, soru ve ünlem işaretleri gibi) bir boşluk (yani espas) bırakın. Bunu yapmazsanız cümleleriniz ve sözcükleriniz karmakarışık bir koyun sürüsüne benzer. Hiç birini diğerinden ayıramazsınız. 
Ne kadar sade yazarsanız o kadar güzel görüneceğinden emin olun. Yani mümkün olduğu kadar az noktalama işareti kullanın. Gereksiz tırnaklardan, parantezlerden, çizgilerden, şapkalardan kaçının. Noktalama işaretlerini sadece gerektiğinde ve zorunlu olduğunuzda kullanın ki onların da kıymeti bilinsin. 
İmla kurallarına mutlaka uyun. O kurallar dilin birliğini ve düzenini sağlar. Yazdıklarınızın okuyan herkes tarafından anlaşılmasını sağlar. Bilmediğiniz bir imla kuralı olursa diye, yanınızda bir "imla kılavuzu" bulundurmanız sizi küçük düşürmez. 
Kısa cümleler okunma açısından büyük avantaj sağlar. Tamam, uzun cümleler kurup ne kadar usta yazar olduğunuzu göstermek isteyebilirsiniz. Ama art arda sıralanmış onlarca sözcüğün insan beynine anlamlı bir mesaj göndermesi, birkaç sözcüğün göndermesinden daha zordur. 
Artık çoğumuz bilgisayarlarda, klavyeleri kullanarak yazıyoruz. Yazı büyüklüğünüzün (yani punto) ve yazı karakterinizin (yani font), kullandığınız dile uygun olmasına özen gösterin. Çok küçük de olmasınlar, çok büyük de. Unutmayın yazınız binlerce bilgisayarda açılacak. Her yerde aynı düzenlilikte görünmesi, sık kullanılan yazı tipleri (font) ve normal ölçülerde bir punto seçmenizle mümkün olabilir. 
Boşluklar çok önemlidir. Yukarıda her noktalama işaretinden sonra boşluk bırakmanız önerildi. Yazınızın bütününün biçimsel olarak sıcak görünmesi için, yanlardan, alt ve üstten de uygun boşluklar bırakmalısınız. Derli toplu bir görüntü, karmaşa karşısından her zaman avantajlıdır. 
Yazıda bazı durumlarda başlık (yani belirleyici, vurgulayıcı sözcük ya da sözcükler) kullanırız. Bunların dikkat çekmesi için yazının bütününden farklı bir font ve punto ile yazılmaları gerekir. 

DOĞRU SÖZCÜKLER 

İmla kurallarına mutlaka uymalısınız. Türkçe’de bazı sözcükler söylenişlerindeki kolaylık ve alışkanlığın yazı diline de yansıması sonucu yanlış yazılıyor. Bunları yaparsanız, yazınızı okuyan sizin için “acemi” diye düşünür. “Acemi” bir yazar olarak adlandırılmamak için şu sözcüklerin yazılışına mutlaka dikkat edin: 
Yanlız değil yalnız yazmalısınız 
Yalnış değil yanlış yazmalısınız 
Çünki değil çünkü yazmalısınız 
Herkez değil herkes yazmalısınız 
Kurdela değil kurdele yazmalısınız 
Meyva değil meyve yazmalısınız 
Makina değil makine yazmalısınız 
Sarımsak değil sarmısak yazmalısınız (Kaynak TDK Türkçe Sözlük)
Fasulya değil fasulye yazmalısınız 
Ambülans değil ambulans yazmalısınız 
Akedemi değil akademi yazmalısınız 
Deklerasyon değil deklarasyon 
Papuç değil pabuç yazmalısınız 
Otobos değil otobüs yazmalısınız 
Orjinal değil orijinal yazmalısınız 
Konservatuar değil konservatuvar yazmalısınız 
Alimünyum ya da aliminyum değil alüminyum yazmalısınız 
Sovan değil soğan yazmalısınız 
Kapora değil kaparo yazmalısınız 
Prosedir değil prosedür yazmalısınız 
traş ve heykeltraş değil tıraş ve heykeltıraş yazmalısınız 
dokuman değil doküman yazmalısınız 
Labaratuvar veya labaratuar değil laboratuvar yazmalısınız 
Acenta değil acente yazmalısınız

1 5 1