Cevaplar

2015-06-28T00:45:31+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Peki ilk olarak tarih şeridimizi bir kronolojik sıraya koyalım.aslında padişahlar ile gidersek daha ihtişamlı ve görkemli bir merasim düzenlemiş oluruz tarih sıralamamız  

      osman bey dönemi ( 1281 - 1326 )
1- koyun hisar savaşı ( 1302 ) = ilk osmanlı bizans imparatorluğu savaşıdır. ve kazanan osmanlıdır.

      orhan gazi dönemi ( 1326 - 1362 ) 
1- maltepe ( palekanon ) savaşı ( 1329 ) = osmanlı ve bizans arasında yapılmıştır. osmanlı devletinin zaferiyle bizans imparatorluğunun anadoludaki ayaklanmalar veya hakimiyeti kısmen dahi engellenmiştir. 

          1. murat dönemi  ( 1362-1389 ) 
1- sazlıdere savaşı ( 1363 ) = osmanlı ile bulgar orduları arasıında bizans destekli yapılan savaştır edirne feth edilerek başkent yapılmştır.
2- sırpsıngığ savaşı ( 136 ) = Osmanlı Devleti ile Haçlı ordusu. Osmanlı Devleti’nin Haçlılarla yaptığı ilk savaştır. Osmanlıların zaferiyle sonuçlananan bu savaşın önemi Bulgarların Osmanlı üstünlüğünü tanıması ve Osmanlı Devleti’nin Balkanlarda ilerleyişinin kolaylaşmasıdır.
3- çirmen savaşı ( 1371 ) = osmanlı devleti ile haçlı kontluğunun birliktelik anlaşmaların top attığı dönemdir. makedon ve bizans destekli olarak  sırp gönüllü askerleri ile yapılmıştır bu savaş , osmanlı devleti zafer kazanarak sırplara yaşama hakkı verilerek vergiye bağlandı.
4- ploşnik savaşı ( 1388 ) = osmanl devleti ile haçlı ortadoks katılımlı bir savaştır bizans gene güçlü bir okçu ordusu göndererek osmanlı ilk yenilgisini alır.
5- 1. kosova savaşı ( 1389 ) = osmanlı ile haçlılar arasında yapıldı bizans ne kadar sesiz kalmaya yeltensede bir önceki ploşnik savaşını benim sayemde kazandılar diyerek bu savaşada alet olmuştur. osmanlı devleti ilk defa bu savaşta parça topları kullanmıştır. ve sırplar osmanlıların savaş üstünlüğünü tanıyarak balkanlarda osmanlı hakimiyeti artmıştır ayrıca ilk ölen padişah bu savaştadır yani 1. murat ( murat hüvendigar ) 
              
            yıldırım beyazid dönemi ( 1389 - 1402 ) 
1 - niğbolu savaşı ( 1396 ) = osmanlı devleti ile güçlü haçlılar arasında yapılmıştır. ( macar , fransız , leh ve italyanlar ) ortaçağ tarihinin osmanlıya karşı düzenlediği en büyük saldırıdır. osmanlı bu savaşıda kazanarak hem padişahın saygınlığı artmış hemde tekrardan balkanlardaki gücü artmıştır. 
2 - ankara savaşı ( 1402 ) = osmanlı ile ezeli düşmanları olan moğllardan timur arasında yapılan bir savaştır timur ağır ve yıkıcı savaş silahları yanı sıra fil ve mancınıklar ile osmanlının üstüne püskürerek savaşı kazanmıştır. ne vahimdirki yıldırım beyazid esir düşer ve bitkn olduğu içi daha zindana bile atılmadan yolda şehit düşer , oğulları arasında 11 yıl süren fetret yani taht kavgaları başladı .
 
                   çelebi mehmet dönemi ( 1413 - 1421 ) 
1- çalız bey deniz savaşı ( 1416 ) = osmanlı ile venedik arasında yapılmıştır. ilk deniz savaşı dolayısıyla tecrübesiz oldukları için denizin kaplanları olan venedikliler kazanmıştır.
                
                    2. murat dönemi ( 1421 - 1451 ) 
1- varna savaşı ( 1444 )  Osmanlı Devleti ile Haçlılar arasında yapıldı. Osmanlı kazandı. Bu zaferle Osmanlı Devleti Ankara Savaşından sonra eski gücüne kavuştuğunu kanıtlamış oldu. 
2- 2. kosova savaşı ( 1448 ) = osmanlı devleti ile haçlılar arsında yapıldı kuruuş döneminn en ihtişamlı savaşırdır. osmanlılar bu savaştan kazandıkları galibiyet sonucunda 2. viyana kuşatması olan selimin padişahlığındaki 1683 yılına kadar osmanlı saldırmaya haçlılar ise savunmaya çekilmiştir. fakat bu savaşta bizans saf dışı kalmıştır. 
         
       fatih sultan mehmet ( 1432 - 1481 ) dönemi bu padişah biraz kararsız bir durumdur çünkü yeni bir çağ açtığı için kuruluş dönemi padişahı olarak sayılmaz yükselme dönemime imzasını atmıştır istanbulu 1453  yılında feth ettiği için. kısacası bizansın kökünü kazımıştır fakat bu savaş çok çetin ve hezimet dolu geçmiştir ta ki lağımcılar başarana gemiler yürütülene dek.... 

istanbul fethi = 2 nisanda  başlamıştır 1453 te , 29 mayıs 1453 te itmiştir.

0