Cevaplar

2012-12-01T23:07:34+02:00

Yoğurt sütten yapılan bir gıda maddesidir. Sütün yoğurda dönüşmesini sağlayan ise bakterilerdir. Yoğurtta bulunan Lactobacillus bulgaricus ve Streptococcus thermophilus sütte bulunan laktoz şekerini enerji elde etmek için kullanırlar ve bu tepkimeler sonucunda laktik asit üretirler. Laktik asit sıvı haldeki sütün daha katı, kremsi haldeki yoğurda dönüşmesine neden olur. 

Evde yoğurt yapılırken süte ek olarak mutlaka biraz yoğurda ihtiyaç duyulmasının sebebi aslında yoğurdun oluşabilmesi için bu bakterilere muhtaç olmamızdır. Yoğurt yapılacak olan süte bir kase başlangıç kültürü (yani içinde bakteriler bulunan yoğurt) eklenir. Gerekli sıcaklık sağlanıp yeterince beklendikten sonra süt yoğurda dönüşür. Başlangıç kültürü olmadan sütten yoğurt elde etmek için çok fazla beklemeniz gerekebilir. Yani aslında bu imkansız değil. Küçük bir kutu günlük sütle bunu deneyebilirsiniz. Süt kutusunu açık olarak pencere önüne bırakıp birkaç gün bekleyin. Eğer doru bakteriler tarafından işgal edilirse, büyük olasılıkla sütünüzün siz hiçbir şey yapmadan yoğurda dönüşmüş olduğunu göreceksiniz. ( Muhtemelen ilk yoğurdun ortaya çıkışı da bu şekilde olmuştur. Bakteriler etrafımızda düşünebileceğimiz her yerdeler (havada, suda, hatta derimizin üstünde). Açık bir süt kutusunun içine hava aracılığıyla girmeleri de bu durumun sonucudur 

0
2012-12-02T01:27:05+02:00

Yoğurdun ilk defa nasıl yapıldığına dair elde yeterli bilgi olmamakla beraber Kaşgârlı Mahmut tarafından 10 asırda yazılan Divanü Lügâti't-Türk ve Balasagunlu Yusuf hacip tarafından yazılan Kutadgu Bilig adlı eserlerde yoğurt kelimesine bugünkü anlamda rastlanılmaktadır.

0