Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-02T11:06:25+02:00

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem erkeğiyle kadınıyla bütün insanlara peygamber olarak gönderilmiştir. Erkeklere ya da kadınlara has olduğuna dâir hakkında delîl olmayan her konuda Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in bütün buyruklarına hem kadın hem de erkek eşit derecede muhataptır ve bütün fiillerini de örnek almak durumundadır.

Kadın ile erkeğin namaz kılma şekillerindeki farklılığa delâlet eden rivâyetleri tek tek ele alıp inceleyen bazı ilmî kitaplar vardır. Bu kitaplarda konu ayrıntısı ile anlatılmakta ve bu konuda hiçbir sahîh delîlin olmadığı sonucuna varılmaktadır.

Namaz kılma şeklinde kadın ile erkek arasında herhangi bir fark yoktur. Bu konuda kadınların arasındaki en şiddetli muhalefet, rukûya tam eğilmemek ve secdede elleri yere yaymaktır. Bu ikisi mutlaka men edilmesi gereken münkerlerdir. Kadın rukûsunu tıpkı erkek gibi sırtı dümdüz olacak şekilde eğilerek ve dizlerini kavrayarak yapmalıdır. Secdede ise kollarını bedeninden uzaklaştırmalı, yerden kaldırmalı, ellerini de omuzları hizasında tutmalıdır. Bu iki husus kadınların muhalefetleri içinde en önemlileridir.

2 5 2
2012-12-02T11:10:31+02:00

FARKLILLIKLAR

 

ERKEKLER                                                               

-erkekler namazda elleri  göbeğinin üzerinde olur

-erkekler ''Allahüekber'' derken elleri elleri kulağının arkasında olur

-erkekler yerde otururken ayakları parmakları biri yatık biri yatık olur

 

KADINLAR

-kadınlar nazmazda elleri gögsünün üzerinde olur

-kadınlar    ''Allahüekber'' derken elleri omzunda olur

-kadınlar yerde otururken ayakları yanda yatık bir şekilde olur

 

2 5 2