Cevaplar

En İyi Cevap!
  • Eodev Kullanıcısı
2013-12-13T14:17:52+02:00

googledan baksana cnm
2 5 2
  • Eodev Kullanıcısı
2013-12-13T14:18:47+02:00
1. Genetik Hastalıkların tekrarı önlenebilir mi?

Evet, önlenebilir. Konusunda uzman genetik danışmanlar tarafından verilecek genetik danışma hizmeti önem taşımaktadır. Genetik teknolojilerdeki ilerlemelerin sağladığı olanaklarla ailenin sağlıklı bir bebeğe sahip olma olasılığı artırılabilmektedir. 

2. Akraba evliliklerinde hasta çocuk sahibi olma riski artar mı? 

Akraba evliliği; resesif (çekinik) ve multifaktöriyel genetik hastalıklarda hasarlı genin/genlerin bir araya gelme olasılığını, dolayısıyla kalıtsal hastalıklı bebek sahibi olma riskini artırmaktadır. Ayrıca; ölü doğum, düşük ve doğumsal anomali oranlarında da artışlar ortaya çıkmaktadır. 

3. Genetik hastalık taşıyıcıları sağlıklı çocuk sahibi olabilmek için neler yapmalıdır?

Konunun uzmanı bir hekimle birlikte durum değerlendirmesi yapılmalı, genetik analizlerle tanı doğrulanmalı, prenatal tanı ve pgd imkanları ile birlikte alınacak diğer önlemler planlanmalıdır.

4. Genetik hastalıklar tedavi edilebilir mi?

Genetik hastalıkların önemli bir kısmında tedavi imkanları kısıtlı olmakla birlikte tedaviye cevap veren durumlar da bulunmaktadır. Örneğin FMF, Fenilketonüri, Konjenital adrenal hiperplazi ve Turner sendromu gibi bazı hastalıklarda uygulanan tedavilerle klinik belirtiler hafifletilebilmektedir.

5. Genetik analizler %100 sağlıklı bebek garantisi verir mi?

Yapılacak analizler sadece araştırılan hastalıkla ilgilidir ve diğer hastalıklar hakkında bilgi vermemektedir. Ayrıca, genetik teknolojilerdeki hızlı ilerlemelere rağmen kullanılan tüm tekniklerin limitleri bulunmakta ve dünyanın gelişmiş merkezleri de dahil olmak üzere hiçbir genetik tanı merkezinde %100 sağlıklı bebek garantisi verilememektedir.

6. Daha önce yaptırmış olduğum genetik test raporu hakkında bilgi almak istiyorum. Ne yapmalıyım?
1 5 1