Cevaplar

2012-12-02T15:51:58+02:00
Fisyon ve fuzyon arasindaki fark hakkında bilgi


Soru: fisyon ve füzyon arasındaki fark nedir?
Kategorisi: Bilim
Hakkında Bilgi: Fisyon ve füzyon hangi enerji atom çekirdeğinde parçacıklar arasındaki yüksek güçlü bağları salınan nükleer reaksiyonlar farklı türleri vardır. Atom çekirdeğinin en çok parçacıklar arasında bağlayıcı enerjiler kuvvetli olduğu sabittir. Bu demir ve nikel ile oluşur. hafif atom çekirdeklerinin, enerji birlikte, bir süreç nükleer füzyon olarak bilinen bu çekirdeklerin birleştirerek elde edilebilir. çekirdeklerin bu demir veya nikel ağırdır, enerji dışında bir süreçte nükleer fisyon denir onları bölerek elde edilebilir.

atom çekirdeğinde bağlayıcı kuvvet hem ilkesel olarak iktidarın ton sağlayabilir muazzam enerji, fisyon ve füzyon içerdiğinden. Ancak, pratik hususlar nükleer güç sömürü daha yangın başlamadan kadar basit bir şey daha zorlaştırabilir. fizyon için, son derece, kullanılması gerekir genellikle uranyum ya da plütonyum izotoplarının geridönüşümü saflaştırılmış. onların istikrarsızlık onları ayırmasına kolaylaştırır çünkü izotopları tercih edilmektedir. Bu izotopların arıtma son derece pahalı ve multi-dolar santrifüjler gerektirir.

füzyon, bir çok yüksek eşik enerji atom çekirdeklerinin birleştirme ulaşmış olmalıdır. Doğada, bu gerçekleşir tek yer bir yıldızın çekirdeği bulunmaktadır. Sıcaklığın gerekli derece milyonlarca bulunmaktadır. Kızgın plazma ve lazer güç odaklı iki yöntem bu eşiğin enerji elde etmek için vardır.

füzyon ortamı olarak çok sıcak olmalıdır hizmet olsun, o güçlü manyetik alanlara ya da eylemsizlik çevreleme kullanarak madde çevreleyen izole edilmelidir çünkü. Bu Tokamak reaktör arkasında ilkedir. Yine de, füzyon o kadar çok enerji kimsenin henüz daha tüketen üreten bir reaktör inşa etti gerektirir.

1 1 1