Cevaplar

2012-12-03T00:20:12+02:00

Pembe Panter Var mıdır?

Pembe Panter sadece bir çizgi filmdi. Malesef hiç olmadı ve olmayacaktır. Ancak panter diye ''bir''  şey de yoktur.
      Panter sözcüğü Sanskritçedeki beyazımsı sarı renk anlamına gelen ve aslında kaplan için kullanılmış olan pandarah kelimesinden geliyor olabilir.

   Yunanlılar bu kelimeyi alıp ''tüm hayvanlar'' anlamında kullanılan ''panthera'' olarak değiştirdiler. Bu kelimeyi hem mitolojik hem de gerçek hayvanları tanımlamak için kullandılar.


      Ortaçağ armaların da panter, güzel kokan, uysal ve çok renkli bir hayvan olarak betimlenmiştir.

      Bilimsel olarak, büyük kedilerin dört türü de panterdir.

      Aslan Panthera Leo, kaplan Panthera tigris, leopar Panthera pardusve jaguar Panthera onca'dır.Kükriyebilen kediler bunlardan ibarettir.

  İnsanların akıllarında yer etmiş olan panterlerya siyah leoparlar (Afrika ya da Asya'da bulunur) ya da siyah jaguarlardır. (Güney Amerika'da bulunur)
     Hiçbir hayvan tamamen siyah değildir. Yakından bakıldığında derilerindeki benekler hafifçe görülür. Bu hayvanlar genetik bir mutasyona uğramışlardır, bu da kürklerindeki siyah pigmentlerin turuncu olanların yerini aldığı anlamına gelir.
     Çok seyrek rastlanan ''beyaz panterler'' aslında albino leoparlar ya da jaguarlardır.
      Genel olarak insanlar ''panter'' dediklerinde siyah pumayı kastederler. İspatlanmamış birçok rapor ve gözlemin aksine henüz kimse bunlardan bulamamıştır.

2 5 2
2012-12-03T00:20:45+02:00

Pempe panter gerçekte yoktur , o sadece hayali bir çizgi film karakteridir. Çocukların hayal dünyasında büyük bir yeri vardır.

2 4 2