Cevaplar

2012-12-03T11:56:28+02:00

İşsizlik 2009'da yüzde 14 ile tarihin en yüksek seviyesine çıktı. İşsiz sayısı kriz yılında 860 bin kişilik artışla 3,5 milyonu buldu. 

Tekstil ve inşaat gibi emek yoğun sektörlerle tarımdan çıkan yüz binlerce insan işsizler ordusuna dahil oluyor. Türkiye, meslekî eğitimden mahrum bu devasa işgücünü nerede ve nasıl istihdam edeceğini bulmak zorunda. Ekonomik ve sosyal boyutuyla işsizlik tablosu ne kadar korkutucu olursa olsun, doğru alana yönelenler için umut ışıkları da barındırıyor. İşkur ve özel istihdam bürolarından alınan verilere göre özellikle perakende sektöründe mağaza sorumlusu ve satış temsilcisi gibi pozisyonlarda ciddi bir hareketlilik söz konusu. Ayrıca telekom, bilişim, çağrı merkezi, özel güvenlik ve turizm şirketleri ile bankalar eleman alımında gaza bastı. İnsan kaynakları uzmanları, son dönemde istihdam artışında kriz öncesi döneme yaklaşıldığını belirtiyor. 

İnsan kaynakları sitesi kariyer.net'in en son 'istihdam endeksi' araştırması uyarınca eleman ilanlarında son ayların lideri bilişim ve telekom. Krizden az etkilenen sektörler arasında yer alan bilişim, geçen aralıkta son iki yılın en yüksek ilan sayısına ulaştı. Şirketin Genel Müdürü Yusuf Azoz, bilişimin yanında telekom ve tekstil sektörlerinde çok önemli hareketler gözlemlendiğini ifade ediyor. Aralık sonu itibarıyla bu sektörlerde iş ilanı sayısında kriz öncesi rakamların yakalandığını, hatta bazılarında geçildiğini vurgulayan Azoz, yapı ve turizm sektörlerinde de canlanma işaretlerinin geldiğini aktarıyor. 

Kriz döneminde personel alım ilanları en çok azalan sektörler listesinin başında ise eğlence-sanat ve otomotiv geldi. Gayrimenkul, imalat, organizasyon, anket-saha araştırma, eğitim danışmanlığı, mimarlık, ürün yönetimi ve geliştirme gibi alanlar da sıkıntı yaşanan sektörler arasında yer alıyor. Geçen yıl insan kaynakları sitelerine işverenlerden gelen alım ilanları toplam yüzde 25 oranında azaldı. Bu sitelere yapılan iş talepleri ise neredeyse iki kat arttı. yenibiris.com'un Genel Müdürü Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu, iş dünyasını mercek altına alarak istihdam bilançosu çıkardıklarını belirtiyor. Buna göre küresel ekonomik krize rağmen perakendecilik-toptancılık, sağlık-tıp ve bilişim alanındaki firmalar işe alınacak aday aramayı sürdürüyor. Şirkete gelen ilanlarda ilk beş sıra şöyle: Satış temsilcisi, müşteri temsilcisi, satış danışmanı, sekreter ve süpervizör. Adayların sektörlere göre dağılımında ise ilk sıralarda gıda, tekstil, eğitim, yapı–inşaat, turizm-otelcilik ve sağlık-tıp sektörleri yer alıyor. Bu süreçte yeni eklenen özgeçmişlerdeki pozisyonlar sıralamasında da ilk beş; satış danışmanı, öğretmen, kasiyer, sekreter ve tekniker olarak sıralanıyor. 

Alpa Danışmanlık'ın Genel Müdürü A. Zühre Sarı, hemen her sektörde ve her sektörün bütün departmanlarında pazarlama, tanıtım, lansman ve müşteri ilişkilerini sıkı takip edebilecek elemanlara ihtiyaç duyulduğunu anlatıyor. Sarı, "Pazarlama, satış ve tanıtım pozisyonları ilk sırayı korumakla birlikte hemen arkasından bilişim ve yazılım konularında uzman mühendisler ve teknikerler, dış ticaret pazarlamacıları, teknik satış ve satış mühendisleri, ön muhasebeciler, hizmet sektöründe kalifiye ara elemanlar, inşaat sektöründe mühendis, tekniker ve tasarımcılar tercih edilmekte." değerlendirmesinde bulunuyor. Sağlık sektöründeki potansiyele de dikkat çeken Sarı, "Nitekim 2010 yılı istihdam planlamalarını açıklayan Acıbadem, Dünya Göz ve Alman hastaneleri gibi dev sağlık kuruluşlarının, büyük çaplı istihdama devam edeceklerini görüyoruz." diye konuşuyor. Sarı, tekstil sektöründe ise bütün daralmalara rağmen satış, pazarlama, tasarım, stilist, modelist gibi pozisyonların istihdam sürekliliğinin devam ettiğini kaydediyor. A. Zühre Sarı'ya göre işveren artık ekonomik krizin de etkisiyle bir elemana aynı anda birçok görev verebiliyor. Bu sebeple işe yeni alınacak elemanlarda satış-pazarlamadan bilişim ve sosyal iletişime kadar geniş bir yelpazede kabiliyet beklendiğini dile getiriyor. 

'4-5 ayda yönetici olacağını düşünen yeni mezunlar dikiş tutturamıyor' 

DD Değişim Dinamikleri Yönetim Merkezi'nin Projeler Koordinatörü Ahmet Nedim Erdemir, işsizlik tablosunun içinde farklı bir noktaya temas ediyor. Genç çalışanlarla yeni mezunların çok yüksek beklentilerle iş hayatına atılıp işyerinde çok aceleci davrandıklarını ifade ediyor. Oysa iş dünyasının bu tip davranış kalıplarına uygun olmadığına işaret eden Erdemir, "Diplomasını aldıktan sonra hemen iş bulacağını ve 4-5 ayda yükselip yönetici pozisyonuna gelebileceğini düşünen yeni mezunlarımız, iş dünyasının içine girince bu beklentilerinin karşılanmadığını görüp sürekli iş değiştirmekte." diyor. İnsan kaynakları tedarikinde en önemli unsurlardan birinin de istikrarlı ve uyumlu bir birikime dayanan iş tecrübeleri olduğunu hatırlatan Erdemir, "Hayali beklentilerini törpülemesini bilen çalışanlar, işinde tutunabilecek, hem de hızla yükselebilecektir." tavsiyesinde bulunuyor. 

Ahmet Nedim Erdemir, özellikle insan kaynakları yapısı tam olarak oturmamış perakende ve satış sektörlerinde çalışan sirkülâsyonunun yüksek olduğuna da vurgu yapıyor. Erdemir'e göre bunun altında yatan sebepler; yorucu tempo, iş saatleri, yüksek rekabet ve düşük ücret politikası. Bu durumun en çok firmaya zarar verdiğini bildiren Erdemir, "Firmalar çalışanlarına sunamadığı tatmin edici ücretleri, farklı yöntemler ile telafi etmeli, motivasyonu artırmalı." açıklamasını yapıyor. 

0
2012-12-03T12:34:32+02:00

iki örnek vericem=

1)bilgisayar öğretmenliği= neredeyse yok olmuş bir meslek

2)psikolog =toplumdaki sorunlar sürekli artıyor insanların psikolojisi bozuluyor daha çok psikoloğa ihtiyaç duyuluyor

0