Cevaplar

2012-12-03T16:11:29+02:00

Kitabın Yazarı ve Yaşamı:
Gülten Dayıoğlu (1935- )
1935 yılında Kütahya’nın Emet ilçesinde dünyaya gelen Gülten Dayıoğlu, ilköğrenimini Anadolu’nun değişik yerlerinde yaptıktan sonra İstanbul’da Atatürk Kız Lisesini bitirdi. Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne devam etti. Dışardan sınavlara girip ilkokul öğretmeni oldu. On beş yıllık hizmetten sonra 1977′de istifa ederek bu meslekten ayrıldı.
İlkokul üçüncü sınıfta yazı denemelerine başlayan Dayıoğlu’nun, “Bahçıvanın Oğlu” adlı ilk kitabı 1963′te yayınlandı. Kendisi başta Cumhuriyet gazetesi Yunus Nadi Öykü Yarışması ikinciliği olmak üzere birçok kurum ve kuruluştan değişik nitelikte ödüller aldı. Ayrıca bazı kitapları İngiliz, Alman, Macar, İsveç ve Rus dillerine çevrildi.

Kitabın Özeti : Bir gün Gülten Dayıoğlu, gençlik ve çocuk kitapları yazarları toplantısına gitmek üzere Avustralya’ya yola çıkar. Avustralya’ya gitmek için bindiği uçakta her haliyle garip ve gizemli bir adamla tanışır. Bu adam bir Genetik Mühendisidir. Gülten Dayıoğlu onunla insan kopyalama üzerine ürperti verici konuşmalar yapar.
Daha sonra o Gülten Dayıoğlu’na yürek hoplatıcı bir serüven aktarır. Bu serüvende Mo yaratığı adlı hem deniz dibinde yaşayabilen, hem karada hem de gökyüzünde yaşayabilen bir canlı vardır. Mo bir metre boyunda, balık gibi oval ve tombul bir bedeni vardır. Yuvarlak başının tam ortasında, dokuz küçük tümsekle çevrili yumruk kadar bir çıkıntısı bulunan olağan üstü bir yaratıktır. Ayrıca gözleri yuvarlarında her yöne dönebilmektedir. Böylece deniz ve göğün derinliklerini, açık seçik görebilmektedir.
Serüvende de Mo yaratığı adlı canlının gizemi ve Defne ile Burç adında iki liseli gencin aşkları anlatılmaktadır.

 

0