aşadaki sözleri açıklar mısınız acilll

1.tarih yazmak tarih yapmak kadar mühimdir.yazan yazana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtıcak bir mahiyet alır.

2.efendiler tarih milletlerin yükselme ve gerileme sebeblerini ararken birçok siyasi askeri sosyal sebebler bulmakta ve saymaktadır.

3.tarih hayal mahsulü olamaz.tarih yazarken gerçek olayları bulmaya çaılşmalıyız.

1

Cevaplar

2012-12-03T16:33:29+02:00

Tarih yazılırken, belgelenilirken gerçeklere mutlaka sadık kalınmalıdır. Aksi taktirde tarih yazmanın bir anlamı kalmaz ve okuyanı doğrulara yönlendirme, geçmişten ders alarak o hatalara düşmeme ya da o başarıların sırrını anlama amacına hizmet edemez.

*********************

tarih ilimiyle de ilişkili olarak gelecek nesillere, milletler ders vermek, yardımcı olmaktır. Tarihini iyi bilen uluslar aynı hataları bir daha yapmaz ve başarılarını da daha artırır. Ancak, bu açıklamaları yapabilmek için mutlaka siyasi askeri ve sosyal alanlarda ayrı ayrı ve birlikte değerlendirmeler, incelemer yapılmalıdır ki anlatılanlar gerçeklerle bağlantılı olsun ve amacına ulaşsın.

***************

Tarihte her şey bir olaya yani bir olguya dayanır.Fakat tarih daha sonradan değişerek efsane halini alabilir yada abartilabilir.Tarih yazarken gerçeklerden yola çıkmalıyız.Hayallerle tarih yazılamaz, tarihte herşey doğru ve yaşanmış olmalıdır..


1 5 1