Cevaplar

2012-09-30T16:57:32+03:00

Günlük aldığınız besinlerin içinde en önemli yer tutan tahıllı besinler sağlıklı bir şekilde tüketildiğinde birçok hastalıklara karşı vücudumuzu korur.

Bu yazımızda sizlerle tam tahıllı besinler nedir ve tam tahıllı besinlerin faydaları nedir? Sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Buğday,pirinç,mısır,çavdar,yulaf, gibi tahıl grubu gıdalardır. Tam taneli tahıl:tahılın özü,kabuk dediğimiz kepeği ve tahılı sarıp onu besleyen bir doku olan endospermlerden oluşur. Bu bileşenler içerisinde B vitaminleri minareller ve posa bulunur.

Tahılların işlem sırasında bu saydığımız vitaminler minareller ve posa büyük kayba uğrar. Bu tahıllara rafine tahıl deniliyor. Tam tahıl ise herhangi bir işleme tabi tutulmadan mamul hale getiriliyor. Vitamin,mineraller ve posa yönünde zengin olan tam tahıllı besinler vucüt sağlığı açısından çok faydalı olup ,yapılan araştırmalarda tam ekmeğinde buğday,çavdar,yulaf kahvaltı tüketiminin kalp damar hastalıkları riskini azaltığı belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda tam tahıl tüketiminin kanserden koruyucu etkileri bulunmuştur. Tam tahıllı ekmek,makarna vb…Kolon kanserleri mide kanserleri gibi sindirim sistemi pankreas kanserlerinin daha az görüldüğü bildirilmiştir.

Obetize tedavisinde etkilidir. Obezite tedavisinde bol miktarda posa alınması gerekir. Posalı besinler çok çiğnemeyi gerektirir. Bu yüzden yemek yeme zamanı azaltır. Midedeki sindirimi ve midenin boşalma hızını yavaşlatarak tokluk hissini arttrır. Tüm tahıllı ürünler özellikle insulin direnci olan obezite hastalarında içerdikleri posa nedeniyle tokluk hissi sağlayacak insülin duyarlılığı artırır,ve kilo kaybında önemli rol oynar. Bu yüzden bu gibi sorunlar yaşanmasına tam tahıllı besinlerle beslenmemizde daha ağırlık vermeliyiz.  ALINTIDIR

0
En İyi Cevap!
2012-09-30T16:57:57+03:00

• Vücudumuzun enerji kaynağıdır.

• Çavdar ve yulaf gibi lif içeriği yüksek olan besinlerin tüketimi, bağırsaklarımızın düzenli çalışmasını sağlar.

Yeterli ve dengeli beslenebilmek için dört farklı besin grubundaki bu yiyeceklerden her gün yeteri kadar tüketmeliyiz. Besin gruplarında yer alan herhangi bir besin içeriğinin yetersiz alınması durumunda, vücutta o besin içeriğinin görevi yerine getirilemez. Bunun sonucunda da vücudun çalışması aksar ve bazı hastalıklar ortaya çıkar. Sağlığımızı korumanın ve hastalıkları önlemenin temel şartı yeterli ve dengeli beslenmektir.

 

   
1 5 1