Cevaplar

2012-12-03T17:42:27+02:00

Çaka Bey Devleti 1081 yılında İzmir'de kurulmuştur. Kurucusu Çaka Bey'dir. 1093 yılında Bizanslılar tarafından yıkıldı. Böylece Batı Anadolu'daki ilk Türk egemenliği sona ermiş oldu. Çaka Beyliği, İzmir'de kurulduğu için birçok deniz faaliyeti gerçekleştirmiş, deniz savaşlarında önemli rol oynamıştır. Ayrıca ilk Türk denizci devlettir. Çaka Bey'in Çanakkale bölgesini ele geçirmesinden sonra, kendi egemenliği adına endişelenen damadı Birinci Kılıçarslan, Kendi Ülkesine Saldıracak Diye Korkarak Çaka Bey'i öldürtmüş ve bu beyliğe son vermiştir.

Çaka Beyliği, Batı Anadolu'da İslam'la tanıştıktan sonra gelişen Türk hükümdarlıkları devrinde bulunması açısından önemlidir. Çünkü, Avrupa'nın doğusunda ve bu bölgelerde daha önceleri, Roma Devleti ve ayrılmadan sonra Doğu Roma Devleti (Bizans) sınırları içinde yaşayan Müslüman olmayan Türk boyları mevcuttu. Çaka Bey Devleti gibi devlet yapılanmalarının önemi, sonraki devir Türk akınlarıyla gelişen Türk nüfusuyla devlet halini alabilmeleriydi.

[değiştir]Çaka Bey'in Ölümü

Çaka Bey'in en büyük isteği Anadolu'da Anadolu Selçuklu Devleti ve Balkanlar'da Peçenek Türkleri ile anlaşıp Bizans İmparatorluğu ve İstanbul'u alabilmekti. Bunu öğrenen Bizans Kralı, Anadolu Selçuklu Devlet'i Beyi'ni kışkırtır. Bir ziyafet sırasında Çaka Bey arkadan hançerlenerek öldürülür. Öldürülmeden birkaç saniye önce damadı Birinci Kılıçarslan vazgeçmiştir. Ancak Çaka Bey'in hançerlenmesine engel olamamıştır.

0