Cevaplar

2012-12-03T21:51:17+02:00
Koordinat sistemi Vikipedi, özgür ansiklopedi Kontrol edilmemiş  

Kartezyen koordinat sisteminde tüm boyutlar uzunluk olarak ifade edilir. İki boyutlu kartezyen koordinat sisteminde koordinatlar geometride X (sağa) ve Y (Yukarı) olarak, Topoğrafyada ise X (İleri), Y (Sağa) olarak verilir. Fransızlar tarafından yapılan ilk İstanbul haritasında ise, başka bir yerde rastlanmayan Y (İleri) X (Sola) gösterimi kullanılmıştır.

Üç boyutlu kartezyen koordinat sisteminde ise genellikle X (sağa), Y (yukarı), Z (beri) şeklinde gösterilir. Topoğrafyada da üçüncü boyut (diplik) M ile belirtilir.

Ölçülerden en az birinin açı, en az birinin de uzunluk olarak verildiği koordinat sistemlerine ise kutupsal koordinat sistemi denir. Kutupsal bir koordinat iki boyutta yatay ile yapılan açı (α) ve kutuba uzaklık (r) ile ifade edilir. Üç boyutta ise ya bir açı (α) ile iki uzunluk (r,h) olarak (Silindirik koordinatlar), ya da iki açı (α ve β) ve bir uzunluk (r) olarak (Küresel koordinat sistemi) ifade edilir.

Dünyanın yaklaşık olarak küre yüzeyi şeklinde olan yüzeyindeki bir noktayı ifade etmek için ise, iki açıdan (ileri geri) oluşan ve denizcilik kordinatörü olarak adlandırılan bir koordinat sistemi kullanılır.

Kartezyen koordinatlar: (x,y,z) Silindirik koordinatlar: (r q z) Küresel koordinatlar: ( R,q,f )
0