Cevaplar

2012-12-03T21:14:12+02:00

Tırnak Makası , 

 

Tarak , 

 

Şampuan ,

 

0
2012-12-03T21:14:22+02:00

Hem vücut güzelliğimiz, hem de sağlığımızı korumamız açısından temizlik büyük önem taşımaktadır. Her zaman hijyenik ve tertemiz bir vücuda sahip olmak istiyorsak vücut temizlik kurallarını mutlaka öğrenmeliyiz.

Malûm Türk hamamları bütün dünyaca tanınır, belki de yüzlerce yıldan beri Türkler temizlik konusunda diğer toplumlara örnek olmuşlardır. Bu gerçeği hepimiz biliyoruz ama çevremizde kişisel hijyene dikkat etmeyen çok fazla insan da görebiliyoruz.

Türklerin temizlik anlayışı zaman içinde değişmedi fakat geri kaldı. Türklerin temizlik yöntemleri yüzyıllar içinde temizlik seçeneklerinin çoğalmasına ve akan sıcak su bulma olanaklarının artmasına rağmen değişmedi.

Toplumun sayıca fazla kısmında zaman içinde öğrenilen mikroplarla ilgili bilgilere veya akan su ile temizlik kurallarına uyum sağlanamadı. Özellikle kırsal kesimde çevre temizliği ve kişisel temizlik konularında genel bir ilerleme sağlanamadı. Hâlâ tuvaletler evlerin dışında yapılmakta veya evlerin içinde akarsu bulunmamakta.

Kentlerde bile bazı semtlerde benzer biçimde çağdaş kişisel hijyen kurallarına uygun olmadan yaşanan evler var. Ne yazık ki 21. yüzyılı yaşadığımız bu günlerde temizlik konusunda ülkemizdeki görünüm böyle.

Önemli Bir Kural; Ellerin Sık Sık Yıkanması

Ellerimizi sık yıkamalıyız. Özellikle yemeklerden önce ve sonra ellerimizi yıkamak bizi birçok hastalıktan koruyacaktır. Bunun yanında dışarıdan eve geldiğimizde, tuvaletten çıktığımızda veya evde temizlik yaptıktan sonra ellerimizi yıkamayı unutmamalıyız. 

Ellerimizi yıkarken bol sıcak su ve saf sabun kullanabiliriz. Eller üzerinde cildin gözenekleri içinde birçok zararsız hatta bu dokuları koruduğu için yararlı denilebilecek mikroplar vardır. Piyasada satılan el temizliği için kullanılması önerilen mikrop öldürücü (antiseptik) maddeler içeren sıvılar veya sabunlar, bu yararlı mikropları kısmen de olsa öldüreceğinden gündelik olarak kullanılmamalıdır. 

Bu temizlik maddeleri ayrıca içerdikleri kimyasal maddeler nedeniyle cildimizde allerji yapabilir. Bu yüzden cildimizin temizliği söz konusu olduğunda sadece katkısız sabun gibi doğal maddeler kullanmalıyız.

Banyo Alışkanlığı

Her gün banyo yapmalıyız veya en azından kısa süreli bir duş almalıyız. Sık banyo yapmak cildimize ve saçımıza çok iyi gelecektir. Banyo yaparken yine yukarıda anlattığımız nedenlerden dolayı sabun veya katkısız temizlik maddeleri kullanmamız gereklidir. 

Aslında sabun gibi maddeler saçların temizliğinde kullanıldığında belki kozmetik yönden iyi sonuçlar alınamayabilir. Bu yüzden şampuan kullanılmaktadır. Aldığımız ürünün az katkılı ve tanınmış bir markanın kaliteli bir ürünü olmasına dikkat etmeliyiz.

Kadınların oturarak banyo yapması banyodan mikropların cinsel organlara bulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle kadınların özellikle ayakta banyo yapması gereklidir. Kadınlarda hem ciltte hem de üreme organlarında yerleşen mantar gibi iltihabi hastalıklarin en önemli bulaşma yollarından biri banyo ve tuvaletlerdir. 

Bunun yanında aşırı temizlik yapmak, özellikle vajinayı suyla veya başka bir sıvıyla yıkamak bu bölgenin doğal dengesini bozacağından son derece zararlıdır. Aşırı temizlik yapılırsa vajinada fırsatçı iltihaplar oluşabilir (vajinitler) veya nedeni belirsiz kasık ağrıları gibi birçok sorunla karşılaşabilinir.

Vücuttaki kılların temizliği için toplumda çoğunlukla jilet veya ağda kullanılır. Aslında bu yöntemlerle ilk anda yeterli sonuç alınıyor gibi görünse de zaman içinde oluşturdukları etkiler çok kötü olabilmektedir. Örneğin kıl kökü iltihapları veya küçük kesikler nedeniyle cilt iltihapları çok sık görülür. 

Vücut kıllarının, özellikle cinsel organların yakınındaki kılların temizliği için bu yöntemler önerilmez. Bu kılların temizliği için piyasada özellikle erkeklerin bıyık veya sakal düzeltmesi için satılan motorlu küçük kıl kesme aletleri idealdir. Cinsel organlarla ilgili olmayan, örneğin koltuk altı kılları için de istenirse kıl dökücü kremler kullanılabilir.

Banyomuzu sık olarak temizlemeliyiz, bu sırada normal temizlik maddelerinin yanında antiseptik özelliği olan çamaşır suyu da kullanmalıyız. Özellikle banyo küvetleri ve musluklar gibi yerler mikropların üremesi ve yayılmasını engellemek için temiz tutulmalıdır. 

Banyomuzun duvarlarının tavana kadar fayans gibi kolay temizlenebilen bir malzemeyle döşeli olması daha sıhhi olacaktır. Ayrıca dolapların ayaklı veya tekerlekli olması da zeminin temizliğini kolaylaştıracaktır.

0