Cevaplar

2012-12-03T22:04:53+02:00

Orta kulak dış kulak yolundan ince bir kâğıt kalınlığındaki kulak zarı ile ayrılan bezelye büyüklüğünde içi hava dolu bir boşluktur. Orta kulak kemikçikleri (malleus, incus, stapes-çekiç, örs, üzengi) kulak zarına ve birbirlerine yapışıktırlar. Ses dalgaları kulak zarına çarparak onu titreştirdiğinde kemikçikler de hareket eder ve bu yolla ses iç kulağa iletilir. Ses oradan işitme siniri yoluyla beyine gönderilir. Kulak zarının ideal şartlarda titreşmesi için orta kulak ve dış atmosfer basıncı birbirine eşit olmalıdır. Bu amaçla havayı orta kulağa ulaştıran östaki borusudur. Östaki borusu burnun arkası (geniz) ile orta kulak arasında yer alır. Yutkunma ve esneme sırasında açılarak havanın orta kulağa ulaşmasını sağlar. Yutkunma sırasında kulakta işitilen çıtırtı, östaki borusundan orta kulağa ulaşan hava kabarcığının sesidir. Bu şekilde hava basıncı eşitlenir. Bu olay otomatik olarak günde bin defadan fazla yapılmaktadır. 
--------------------------------------------------------------------------------

0
2012-12-03T22:05:05+02:00

Orta kulak nerededir ve fonksiyonu nedir?
Kulak zarının iç kısmındadır ve dar bir geçit yoluyla (östaki borusu) boğazın arka kısmı ile temas haline gelmektedir. Ayrıca kulağın arkasında bulunan mastoit hava hücreleriyle doğrudan bağlantıları vardır. Kulak zarı ile orta kulak arasındaki bağlantıyı kuran üç küçük kemik orta kulakta bulunmaktadır.

Orta kulakta ağrı neden meydana gelir?
Vakaların çoğunluğunda bu ağrılar iltihaplanmadan veya enfeksiyondan ileri gelmektedir. Bu gibi iltihaplanmalar genellikle burunda ve boğazda olan enfeksiyonlara tali olarak meydana gelmektedir. Çocuklarda tekerrür eden bu gibi kulak ağrıları büyümüş olan lenf bezlerinden dolayı olabilir. Bazı hallerde kulak ağrıları balgam toplanmasından ve östaki borusunun tıkanmasından da ileri gelebilmektedir.

 

0