Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-04T14:30:36+02:00

NAYLON POŞETLER SAĞLIKLI MI?
Son yıllarda neden kanser vakalarının arttığını hiç kendinize sordunuz mu? Hayatımızda biz istesek de istemesek de önemli bir yer tutan poşetler acaba o kadar masumlar mı? Eskiden poşet yerine, tamamen doğal olan kese kğıtları, bez torba ve file kullanılırdı. Bu sayede insanların yedikleri de içtikleri de sağlıklı kalmaktaydı. Şimdi öyle mi?
Ciddiye alınmadığında insan vücudunda geri dönüşümsüz hasarlar bırakabilen naylon poşetleri, hayatımızdan çıkarmamız -nerdeyse- mümkün değil. Çok ucuza mal edilen bu poşetler, kalitesine göre gerek kullanım anında gerekse bozulma anında, çevreye ve besinler üzerine yapısındaki kimyasallar sayesinde ciddi etkilere sahip. İlaveten bir naylon poşetin doğadan tamamen yok olabilmesi için denizde ise 400 yıl, karada ise 800 yıl kadar bir zaman geçmesi gerekli.

 Naylon poşetler ve zararlı etkilerini tüm çıplaklığı ile sizler için araştırdık.

Kanser vakalarındaki artışın en büyük sorumlularından biri naylon poşetlerdir. Isıya veya güneşe maruz kaldıklarında bileşimindeki maddeler çözünerek kansere neden oluyor. Plastik su şişeleri de kanserojen etkiye sahip. Özellikle su, plastik şişe içinde dondurucuya konduğunda kanserojen etki yapıyor. Su alırken çabuk kırılan, şekli bozulmuş, güneşe maruz kalmış pet şişelerden uzak durulmalıdır. Çevre dostu olarak bilinen poşetler dahi afla toksin” içermektedir. Bu maddenin yiyeceklere teması kanserojen sonuçlar doğurmaktadır. PVC şişeler sıcak kalıplamayla yapıldığı zaman gaz haline dönüşen uzun zincirli klor bileşikleri sıkışarak şişe içinde kalmaktadır. Klor gazı kanserojen özellik taşır. Deniz hayvanlarına karşı zehirleyici etkiye sahiptir. Toprağın en büyük düşmanıdır. Toprağın kısırlaşmasına neden olur. Çöpten beslenen kara hayvanları veya kuşlar da bu tehlikeden nasibini almaktadır. Çocuk ve bebek oyuncaklarının çoğu plastik olduğu için onlar, büyük tehdit altındalar. Özellikle bebekler her şeyi ağızlarına götürmeye bayılırlar.

Sağlığımızı korumak için naylon poşetleri mümkün olduğunca kullanmayalım. File ve kumaş çantaları tercih edelim. Poşetteki gıdaları mümkün olan en kısa sürede poşetten çıkaralım. Çünkü, POŞETLER KANSEROJEN MADDE İÇERİYOR.

0
2012-12-04T14:31:02+02:00

Çevreyi düşüncesizce naylon poşetlerle kirlettiğimizde, hayvanların yaşamına da korkunç zararlar vermiş oluyoruz. Antarktika'dan  Kuzey Denizi'ne, Hawaii'ye değin dünyada hemen hemen her deniz kuşunun midesinde plastik atık bulunuyor. Deniz hayvanları genellikle denize atılan poşetleri yiyecek sanıp yiyorlar, bu da onların sindirim sistemlerinde bozulmaya yol açarak ölümlerine bile neden olabiliyor. Naylon poşetler deniz kaplumbağalarına, yenilebilecek denizanaları gibi görünüyor. Kimi balinalarda yapılan otopsiler, midelerinin polietilen poşetlerle dolu olduğunu gösteriyor. Dünya Doğa Vakfı'na göre naylon poşetlerden ötürü her yıl 100,000'in üzerinde balina, fok, su kaplumbağası ve kuş ölüyor. Karada ise inekler, keçiler ve öteki hayvanlar yem ararken genellikle plastik parçalar yiyorlar. Bu nedenleri hastalanabiliyor ve hatta ölüyorlar. 
  Naylon poşet sorununa ülkeler tepki gösteriyor, birçoğu da önlem almak için harekete geçiyor. Güney Afrika'da naylon poşetlere hakaret anlamında "Ulusal çiçek" adı takılmış çünkü ülkede her yerde bulunuyorlarmış. Çin'de caddelerde uçuşan naylon poşetlere "beyaz kirlilik" adı verilmiş. Bangladeş, ülkenin üçte ikisini su altında bırakan yıkıcı 1988 ve 1998 sellerinin nedeninin naylon poşetler kanalizasyon sistemini tümüyle tıkamıştı. Bangladeş ondan sonra başkent Dhaka'da polietilen poşet kullanımını yasakladı ve ekonominin unutulan bir kısmı yeniden canlandı.

0