Cevaplar

2012-12-04T16:11:43+02:00

türk dil kurumu sözlüğünde var

0
En İyi Cevap!
2012-12-04T16:21:40+02:00
1. YER YUVARLAĞININ EVRENDEKİ YERİ

Yer (Dünya), sonsuz boyutlara sahip olduğu kabul edilen evrenin içinde bulunur. Evrende sayılamayacak kadar çok gök cismi ile yıldız ve gezegenler yer alır. Gök cisimleri, gruplaşarak galaksi (gökada) denilen ayrı sistemler oluşturur. Galaksilerde milyonlarca yıldız, gruplar hâlinde toplanarak yıldız sistemlerini meydana getirir. Dünya'mız ise Samanyolu Galaksi'sindeki Güneş Sistemi içinde bulunur.

Güneş'in çekim alanında; Dünya'mız da dâhil olmak üzere, dokuz gezegen, büyüklü küçüklü uydular (Dünya'nın uydusu olan Ay gibi), binlerce küçük gezegen, kuyruklu yıldız ve çok sayıda meteor bulunur. Güneş Sistemi'nde Güneş'in etrafında dönen gezegenler, Güneş'e olan uzaklık sırasına göre şunlardır: Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton. Gezegenlerden Merkür, Venüs, Dünya, Mars ve Plüton katı kütlelerden oluşmuştur. Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gazlardan ibarettir.

Bütün bu gezegenler Güneş etrafında elips şeklinde bir yörünge çizerek dönerler. Gezegenlerin gerek kendi gerekse Güneş etrafında dönme hızları farklıdır.

Güneş Sistemi'nin ortasında bulunan Güneş, ışık ve sıcaklık yayan gaz halindeki bir kütledir. Güneş'in çapı 1,4 milyon km (yer çapının 110 katı) kadardır. Dünya'mızdan uzaklığı, 150 (149,6) milyon km'dir. Güneş ışınlan, 8 dakika 20 saniyede Dünya'mıza ulaşır (ışık hızı saniyede 300 bin km).

Muazzam bir enerji kaynağı olan Güneş'in bir saniyede yaydığı enerji miktarı, insanın var oluşundan günümüze kadar tükettiği enerjiden daha fazladır. Yine Güneş'in üç günde gönderdiği sıcaklık, dünyada bilinen bütün petrol, kömür ve ormanların yanmasından oluşacak sıcaklığa eşittir.

2 5 2