Cevaplar

2012-12-04T16:36:02+02:00

Bir baba kızına kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmek için ödül vermek istemiş ve : " Kızım, eğer sana verdiğim şu kitabı bitirirsen 20 lira vereceğim.. " demiş.. Bu teklif çocuğun çok hoşuna gitmiş ama kitap okumayla da pek arası yokmuş.. O nedenle : " En iyisi ben bu kitabın özetini kütüphaneden araştırıp bulayım, onu iyice ezberleyeyim, babam ' okudun mu ' diye sorunca da o özeti anlatırım.. " diye düşünmüş.. Ve çocuk gitmiş, kütüphaneden babasının okuması için verdiği kitabın özetini bulmuş.. İki sayfalık bu özeti iyi bir şekilde öğrenmiş.. Tabi babası anlamasın diye bir hafta da beklemiş.. Bir hafta sonra : " Babacığım ben kitabı okudum, ödülümü verir misin ?.. " diye sormuş.. Babası kızından kitapta geçen konuyu anlatmasını istemiş.. Ve çocuk güzel bir şekilde konuyu anlatmış.. Ardından tekrar ödülünü istemiş babasından.. Ama babası hiç beklemediği bir tepki vermiş ve kızına : " Sen bu kitabı okumamışsın, beni kandırıyorsun.. Çünkü eğer okusaydın kitabın içine koyduğum 20 lirayı bulurdun !... "

2 5 2
2012-12-04T16:37:24+02:00

ACI BİR ÖYKÜ

 

 

Askerliğini bitirmiş olan genç askerliğini yaptığı şehirden ailesini aradı: 
-Anne baba, eve dönüyorum, ama sizden bir şey rica ediyorum. Yanımda bir arkadaşımı da getirmek istiyorum. 
-Memnuniyetle, onunla tanışmak isteriz, diye cevapladılar.Oğulları, 
-Bilmeniz gereken bir şey var diye devam etti. 
-Arkadaşım savaşta ağır yaralandı.Bir mayına bastı ve bir koluyla ayağını kaybetti.Gidecek hiçbir yeri yok, ve onun gelip bizimle kalmasını istiyorum. 
-Bunu duyduğuma üzüldüm oğlum. Belki onun başka bir yer bulmasına yardımcı olabiliriz. 
-Hayır. Anne,baba,onun bizimle yaşamasını istiyorum. 
-Oğlum,dedi babası,bizden ne istediğini bilmiyorsun.Onun gibi özürlü biri bize korkunç bir yük olur.Bizim kendi hayatımız var,bunun gibi bir şeyin hayatımıza engel olmasına izin veremeyiz.Bence bu arkadaşını unutup eve dönmelisin.O kendi başının çaresine bakacaktır.Oğlu o anda telefonu kapattı.Ailesi ondan bir süre haber alamadı.Ama birkaç gün sonra,polisten bir telefon geldi.Oğullarının yüksek bir binadan düşüp öldüğünü öğrendiler.Polis bunun intihar olduğuna inanıyordu. 
Üzüntü dolu anne-baba oğullarının cesedini tespit etmek için şehir morguna götürüldüler.Onu tanıdılar ve bilmedikleri bir şey daha öğrenince dehşete düştüler: 
Oğullarının sadece bir kolu ve bir bacağı vardı. 
Bir çoğumuz bu hikayedeki aile gibiyiz;
Güzel olan ya da birlikte olmaktan zevk aldığımız insanları sevmek bizim için çok kolay, ama bize rahatsızlık veren ya da yanlarında kendimizi rahatsız hissettiğimiz insanları sevemiyoruz. Bizim kadar sağlıklı, güzel ya da akıllı olmayan insanların yanından uzak durmayı tercih ediyor

 

 

0