Cevaplar

2012-12-04T18:09:02+02:00

Su içmek susama merkezi ile hormonal olarak uyarılma sonucunda meydana gelir. Vücut toplam suyun %0-1 kadarını kaybedince susama duygusu oluşur. Toplam suyun 2-5’ini kaybedince ağız ve deride kuruluk deride kızarma yorgunluk baş ağrısı fiziksel performansta azalma görülür. %6’sının kaybolması durumunda vücut sıcaklığı nefes alımında ve nabızda artış görülür. Bu durumda susama duygusunu hissedersiniz. Belirli miktarda su alımı ile bu duygu geçer ancak bu suyun yeterli miktarda
Çok sıcak ve soğuk havalarda vücut normal ısısını sağlayabilmek için daha fazla su harcar. Yoğun egzersiz ve ağır işler yapıldığında su kaybı fazlalaşır. Hamilelik ve emzirme döneminde uzun süren yolculuklarda hastalık durunda kusma ishal ve ateşli hastalıklarda yüksek lifli beslenme içeren diyetler yapıldığında daha fazla sıvı almak gerekir.
Vücudumuzun sıvı dengesini norma düzeyde tutmak için mutlaka günde 8-10 bardak su tüketin. Sıvı alımı sadece su ile giderilmek zorunda değildir. Süt meyve suyu ve diğer içeceklerin de teli sudur.Ancak kafein içeren kahve çay ve diğer içecekler sıvı gereksinimini karşılasa da uygun su kaynağı sınıfına girmezler. Kahve içimizde su alınsa da diüretik etkisinden dolayı daha fazla idrar çıkışı yapacağınızdan çok fazla su kaybedersiniz. Kafeinsiz içeceklerde diüretik etki bulunmaz.

0
2012-12-04T18:09:15+02:00

Su vücudumuzda ki zararlı atıkları vücuttan boşaltmaya yarayan en önemli araçtır.

0