Cevaplar

2012-12-04T18:16:43+02:00

Boyutlar
Oyun alanı dikdörtgen şeklinde olmak zorundadır. Taç çizgisi kale çizgisinden uzun olmak zorundadır. 

Uzunluk: Minimum 90 m, maksimum 120 m. Genişlik: Minimum 45 m, maksimum 90 m. 

Uluslararası maçlar 
Uzunluk: Minimum 100 m, maksimum 110 m. 
Genişlik: Minimum 64 m, maksimum 75 m. 

Oyun alanının işaretlenmesi
Oyun alanı çizgilerle belirlenmiştir. Bu çizgiler ait oldukları alanı sınırlayan çizgilerdir. 

Oyun alanını çevreleyen iki uzun çizgi taç çizgisi olarak adlandırılır. Kısa olanlar ise kale çizgisidir. 

Bütün çizgiler en çok 12 cm genişliğinde olmalıdır. 

Oyun alanı orta saha çizgisiyle ikiye ayrılmıştır. 
Orta nokta, orta alan çizgisinin orta noktasındadır. Çevresine 9.15 m çapında bir daire çizilmiştir. 

Kale alanı 
Kale alanları, oyun alanının her iki ucunda şu şekilde belirlenir: 
Kale çizgisinden her iki kale direğinden 5.5 m uzaklıktan oyun alanının içine doğru 5.5 m uzunlukta iki çizgi çekilir ve bu çizgiler kale çizgisine paralel bir çizgiyle birleştirilir. Bu çizgilerle ve kale çizgisiyle sınırlı alan kale alanıdır. 

Ceza alanı 
Ceza alanı her iki tarafta şöyle belirlenir: Kale çizgisi üzerinden her kale direğinden 16.5 m uzaklıktan kale çizgisine dik 16.5 m uzunlukta iki çizgi çekilir ve bu çizgiler kale çizgisine paralel bir çizgiyle birleştirilir. Bu çizgilerle ve kale çizgisiyle sınırlı alan penaltı alanıdır. 
Ceza alanında kale direklerinin arasındaki çizgiden 11 m uzaklıkta ve tam orta hizasında bir penaltı noktası bulunur. Her penaltı alanın dışına merkezi penaltı noktası olan 9.15 m çapında bir yay çizilir. 

Bayrak direkleri
Köşe direkleri ucu sivri olmayan yüksekliği 1.5 m. den alçak olamamak şartıyla bir bayrakla oyun alanın tüm köşelerine konur. Bu bayrak direkleri istenirse ortasaha çizgisi kenarlarına da taç çizgisinden en az 1 m uzaklığa yerleştirilebilir. 

Köşe yayı 
Her korner bayrağına oyun alanı içine 1 m çapında bir yarım yay çizilir. 

Kaleler
Her kale direği 12 cm'yi geçmemek üzere eşit kalınlıktadırlar. Gol çizgisi kale direkleriyle eşit kalınlıktadır. Ağlar kale direklerinin arkasına kaleciyi rahatsız etmeyecek şekilde direklere ve yere sağlamca tutturulur.

Kale direkleri beyaz renkte olmalıdırlar. İki direk arasındaki mesafe içten içe 7.32 metre, üst direğin alt kenarının yerden yüksekliği 2.44 metre'dir. 

Güvenlik 
Kale direkleri toprağa sağlamca sabitlenmelidir. Portatif kaleler ancak bu şartı sağlayabiliyorsa kullanılabilir. 

Uluslararası Futbol Komitesi'nin Kararları
Karar 1
Eğer üst direk yerinden çıkar veya kırılırsa, oyun üst direk tamir edilip yerine takılıncaya kadar durdurulur. Eğer tamir imkanı yoksa, oyun tatil edilecektir. Üst direk yerine ip kullanılmasına izin verilmez. Eğer üst direk tamir edilebilirse oyun, oyunun durdurulduğu anda topun bulunduğu yerden yapılacak hakem atışı ile tekrar başlatılır. 

Karar 2
Kale direkleri ve üst direk tahta, metal veya onaylanmış diğer cins malzemeden yapılmalıdır. Şekilleri, kare, dikdörtgen, yuvarlak veya elips olabilir ve oyunculara tehlike yaratmamalıdır. 

Karar 3
Takımların oyun alanına giriş anından, devre arasında oyun alanından ayrılmalarına ve tekrar oyun alanına dönmelerinden maçın bitimine kadar, oyun alanına ve oyun alanındaki gereçlere (kale direkleri ve kale ağları ile bunların sınırladığı alan da dahil) her türlü hakiki veya sanal ticari reklam koymak yasaktır. Özellikle kalelere, ağlara, bayrak direkleri ve bayraklarına hiç bir reklam direkleri ve bayraklarına hiç bir reklam malzemesi konamaz. Bu gereçlere hiç bir yabancı madde (kamera, mikrofon v.s.) takılmaz. 

Karar 4
Teknik alanın içinde veya taç çizgisinden bir metrelik mesafede olan oyun sahası dışındaki bölgenin zemini üzerinde herhangi bir reklam olmayacaktır. Ayrıca gol çizgisi ile fileler arasındaki bölgeye de reklam konulmasına izin verilmeyecektir. 

Karar 5
Karar 3'te belirtilen süreler dahilinde, oyun alanında ve oyun alanındaki gereçlerde (kale ağları ve çevirdikleri alanlar da dahil) FIFA'nın, konfederasyonların, ulusal federasyonların, liglerin, kulüplerin veya diğer kurumların hakiki veya sanal arma veya marka (logo veya amblem) reklamlarını yapmak yasaktır. 

Karar 6
Köşe vuruşu yapılırken gereken uzaklığı sağlayabilmek için, köşe yayından 9.15 m. (10 yarda) uzaklıkta kale çizgisine dik ve oyun alanı dışında bir çizgi çizilebilir

Kaynak: http://www.cerezforum.com/futbol-oyun-kurallari/4865-futbol-oyun-kurallari.html#ixzz2E6IUrjxU

1 5 1
2012-12-04T18:16:49+02:00
Futbolun Kuralları Ve Saha Ölçüleri

onayına tabidir. 
Ulusal federasyonlar, resmi maçlarında yukarıdaki üç yazıdan birini taşıyan topların kullanılmasını isteyebilir. Diğer her türlü maçlarda, top 2 nci kuraldaki teknik özelliklere sahip olmalıdır.
---OYUNCU SAYISI----
Oyuncular Oyun, biri kaleci olmak üzere herbiri en çok 11 oyuncudan oluşan iki takım arasında yapılır. Eğer takımlardan birinde 7den az oyuncu varsa, o maç başlatılamaz.
Resmi Maçlar
FIFAnın, konfederasyonların veya ulusal federasyonların düzenlediği maçlarda en çok üç oyuncu değiştirilebilir. Müsabaka yönetmeliğinde, 3 ile 7 arasında olmak üzere yedek oyuncu sayısı belirtilmelidir.
Diğer Maçlar:
Diğer maçlarda eğer;
• takımlar değistirilecek azami oyuncu sayısında anlaşırlarsa, 
• hakeme maçtan önce bildirirlerse, anlaştıkları sayıda oyuncu değiştirebilirler. 
• Hakeme bildirilmezse veya değiştirilecek oyuncu sayısında anlaşma maç başlamadan sağlanamazsa, en çok 3 oyuncu değiştirilebilir. 
Bütün Maçlar:
Bütün maçlarda, yedek oyuncuların isimleri maç başlamadan önce hakeme verilmelidir. İsmi verilmeyen yedek oyuncular maçta oynayamazlar.
Kaleci Değiştirme
Diğer oyunculardan herhangi biri
• Hakeme önceden haber verilmek, 
• Değişme oyunun durduğu bir anda yapılmak şartı ile kalecisi ile yer değiştirebilir.
İhlaller / Cezalar: Eğer bir yedek oyuncu oyun alanına hakemin izni olmaksızın girerse:
• oyun durdurulur, 
• girene ihtar verilip sarı kart gösterilir ve oyun alanından çıkartılır, 
• oyun durdurulduğu anda topun olduğu yerden bir hakem atışı ile tekrar başlatılır.
Eğer bir oyuncu, önceden hakemin iznini almadan, kaleci ile yer değiştirirse:
• oyun devam eder, 
• ihlali yapan oyunculara, topun ilk oyundışı olduğu anda ihtar verilip sarı kart gösterilir. 
Bu kuralın diğer bütün ihlallerinde:
• ihlali yapan oyunculara ihtar verilip sarı kart gösterilir. 
Oyunun Tekrar Başlaması Eğer oyun hakem tarafından bir ihtar vermek için durdurulmuşsa:
• oyun, hakemin oyunu durdurduğu anda, topun olduğu yerden, rakip takımın bir oyuncusu tarafından yapılacakbir endirekt serbest vuruşla tekrar başlatılır. 
Oyuncu ve Yedek Oyuncuların İhracı
Oyun başlamadan önce ihraç edilen bir oyuncunun yerine ismi bildirilmiş bir yedek oyuncu alınabilir. Eğer ismi bildirilmiş bir yedek oyuncu, maçın başlamasından önce veya sonra ihraç edilmişse, yerine başka yedek oyuncu alınmaz.
IFAB Kararları 
Karar 1: Kural 3ün kısıtları saklı kalmak üzere, bir takımdaki en az oyuncu sayısı ulusal federasyonların takdirine bırakılmıştır. Ancak, IFAB bir maçın bir takımda 7den az oyuncu kaldığı hallerde devam etmemesi gerektiği kanısındadır.
Karar 2: Maç süresince teknik direktör oyuncularına taktik direktifler verebilir. Ancak bu direktifleri verdikten sonra derhal yerine dönmelidir. Teknik direktör ve diğer görevliler, teknik alanın bulunduğu stadlarda teknik alanın bulunduğu stadlarda teknik alan içinde kalmalı ve sorumlu bir şekilde davranmalıdır.
----OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ-----
Güvenlik:
Bir oyuncu, kendisine veya bir başka oyuncuya tehlikeli olabilecek herhangi bir giysi giymemeli veya (herçeşit takılar da dahil) gereçler taşımamalıdır.
Gerekli Giysiler:
Bir oyuncunun gerekli olan giysileri
• forma veya gömlek, 
• şort (eğer tayt giyilirse, taytın rengi şortun esas renginde olmalı), 
• tozluklar, 
• tekmelikler, 
• futbol ayakkabılarından oluşur.
    Bu olurmu?
0