Cevaplar

2012-12-04T19:40:27+02:00

hangi yayın acaba ? söyleye bilirsen yardımcı olabilirim.

 

buraya bir bak   

 

sayfa 87
A)
.Telafuzu
. Duru
. Açık
B)
1. A
2. B
3. A
4. D
1-Bu metinlerde açıklık ve yalınlık ilkesi kesinlikle aranmaz. Çünkü sanatçı öznel düşüncesi ile okuyucunun karşınsa çıkar.
2-Açıklık: Açıklık, bir yazıda belirtilmek istenen duygu ve düşüncelerin kolay anlaşılır, herhangi bir ek yoruma açıklamaya gerek duymadan kavranabilir olmasıdır
Akıcılık: Anlatımın önemli özelliklerinden birisidir. Cümlenin anlam ve ses bakımından pürüzsüz olması demektir. Akıcılığı engelleyen ses ve ahenk kusurlarının başlıcaları tekrarlama, zincirlenme ve tenafür(kakofoni)dür.

konunun akıcı olma durumu. konu birden bire kesilmeyip konuya okuyan veya dinleyen kişinin dikkatini çekebilmesi.

Yalınlık: Söylenmek istenilenin gereksiz süsleme ve özentilerden arındırılarak, herkesin bildiği kelimelerle en kısa yoldan fakat tam olarak ifade edilmesine yalınlık denir. Anlatımda yalınlığı engelleyen hususların başında garabet gelir Açık, süsten ve zorlamadan uzak, kolayca anlaşılabilen anlatım, sadelik:

Açıklık: Cümlede anlatılmak istenenin dinleyen veya okuyan tarafından kolayca anlaşılmasına açıklık denir. Açık olmayan cümlelerde anlatılmak istenenler bazen az çok anlaşılır fakat çoğu zaman cümlede ne söylenmek istendiği belli değildir

Kısaca Gönderici ile alıcı arasındaki sağlıklı bir iletişimin sağlanması ve iletilmek istenen düşüncenin net olması açısında anlatımda yalın,açık,duru,akıcı olması önemlidir.

 

0