Cevaplar

2012-12-04T19:48:11+02:00

Sultan Hanı Kasabası’nın içindedir Sultan Hanı’nın kitabelerinde çok açık bir şekilde I.Gıyaseddin Keyhüsrev oğlu I.Alaüddin Keykubat tarafından inşasına H.626 M.1228-29 yılında başlamak suretiyle yapılmış olduğu kesindir.

Sultan Hanı açık ve kapalı kısımları avlunun ortasında bulunan köşk mescidi ile “Sultan Hanı” tipindeki kervansarayların en büyüklerinden biridir. Yapının köşelerinde ve bütün duvarlarının dışında

0
2012-12-04T19:59:51+02:00

Çin Seddi Dünyanın `insan eliyle yapılmış` en büyük ve en sağlam duvarı. Peki dünyanın en küçük canlısının Çin Seddi`nden daha sağlam duvarlara sahip olduğunu biliyor musunuz ? Bu canlı bakteri. Evet ! Bakteri hücre duvarından bahsediyorum. Bakterinin hücre duvarı şaşırtıcı biçimde çok sağlam. Bazı gram pozitif bakteri duvarları 50 atmosfer basıncına kadar dayanabiliyor. Bunu şöyle açıklayabiliriz. Sağlamlılığından bir şey kaybetmemek koşuluyla 1 m2` ye kadar büyüttüğümüzü düşünelim, bu durumda hücre duvarı 500 tonluk basınca dayanabilir. Sizce hala en sağlam duvar Çin Seddi mi ? Her duvar gibi hücre duvarı da zamanla yıpranıp zayıflayabiliyor hatta yıkılabiliyor. Bunu engellemek için bakteriler duvarı sürekli destekleyip yeniliyorlar.

Acaba en küçük canlı olan bakteriler bile kendisini korumak için Çin Seddi`nden daha sağlam duvara sahipse en mükemmel canlı olan insan kendini hangi maddi ve manevi duvarlarla korumalıdır bu duvarları neyle nasıl desteklemelidir diye düşünmeden duramıyor insan..... Takdir sizin !!!
0