Cevaplar

2012-12-04T20:27:21+02:00

amber taşıdırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

0
2012-12-04T20:28:36+02:00

Önce 2.000 yıl boyunca, Yunanlılar keşfetti kehribar kürk toz veya tüy gibi hafif nesneleri çeker ile ovuşturdu. İki sarı çubuklar birbirlerini iterler bulundu ovuşturdu. Ama bu nedenleri anlaşılamamıştır. William Gilbert , yaklaşık 1600 yılında Yunanlıların işi yeniden okurken, daha ilgi manyetizma (o Dünya'ya devasa bir mıknatıs gibi davrandığını ileri sürdü). O ovuşturdu çubuklar arasındaki itme ve çekme kuvvetleri doğal mıknatısların meydana uyguladığı itme ve çekme kuvvetleri çok benzer olduğunu, ancak fark etti. Gilbert çalışma yeni bir alan "elektrik", kehribar için gelen Yunanca kelime türetilmiş bir kelimedir adlandırılmış.

Saat boyunca kehribar yanı sıra pek çok madde elektrik etkilere neden olabilir tespit edilmiştir. Otto von Guericke , 17. yüzyılda, büyük bir top yapılan kükürt o tek elle döndürmek ve diğer ovmak olabilir. Apart küçük kağıtlara çekmek edememek, bu (oldukça beklenmedik) sürtünme sürecinde crackle ve dakika kıvılcım üretti. İlk defa bu elektrik akışı olabilir görüldü - aslında elektrik ovularak bir nesneden diğerine transfer edilebilir sıvı bir tür olduğu düşünülüyordu.

          Carlisle ve Nicholson elektroliz keşfetti. (Bir Volta kazık) bir elektrik akımı hidrojen ve oksijen içine asitlendirilmiş su ayrıştırılır

Guericke'nin kükürt topu cihazı yaygın olarak kullanılan ve ilk bilim adamları tarafından geliştirilmiştir. Bu elektrik üreten ilk yöntemlerden biriydi. Daha sonra elektrik yaptıktan nasıl keşfedildi "sıvı" bir saklanabilir Leyden kavanoz kısmen şişe boyun bir mantar aşağı asılı bir metal zincir ile su dolu bir şişe -. Bu öncüsüydü kondansatör .

Benjamin Franklin bir kükürt topu gelen küçük elektrik kıvılcımları ve büyük kıvılcımlar arasındaki bağlantıyı gördüm yıldırım - onlar elektrikli hem akışları vardı "sıvı." O bir fırtına bulutu bir uçurtma gelen nemli kablosunu toprağa fırtına bulutu içinde elektrik yükü iletti meşhur deneyinde onun nokta kanıtladı.

İtalyan Galvani 18. yüzyılın sonuna doğru bir başka önemli olsa da yanlışlıkla, keşif yaptı. O bir Leyden kavanoz elektrik mağaza bacak geçirildi onlar sözleşmeli olarak bir süre önce öldürülen kurbağa bacağı ile temas pirinç ve demir teller, kendi kasları sözleşme yapılan bulundu. Galvani bacak, gizemli bir şekilde, kendi elektrik üretilir düşündüm.

Herhangi bir önemi zaman elektrik çalışmalarında çok az oldu. Elektrik yerine çekmek veya püskürtmek veya kıvılcım yapmak için bir oyuncak olarak kabul edildi. Nitekim sürtünme makineleri tarafından yapılan elektrik küçük miktarlarda hiçbir pratik kullanımı vardı. Neredeyse elektrik günümüz bilginin tüm son 200 yılda öğrenilmiştir.

Alessandro Volta basit elektrik hücre 1799 yılında 's keşif, elektriğin çalışmada dönüm noktası oldu. O Galvani tarafından gözlemlenen kurbağanın bacak kas kasılması kurbağa kendisi ile ilgisi olduğunu gösterdi, ama bacaklarda tuzlu nem ile temas pirinç ve demir teller neden oldu. Aslında, onlar elektrik hücre ilkel bir formu yaptı. Volta plakalar kendi elektrik hücre yapılmış bakır ve çinko tuzu çözeltisinde. O daha yararlı oluşturmak için gitti pil birlikte çok sayıda hücre katılarak (veya adıyla kazık).

Ilk önemli etkisi elektrik akımı keşfedilmeyi onun kendi unsurları içine kimyasal bileşikler break up yeteneği, ya oldu elektroliz . 19. yüzyılın başında iki İngiliz kimyagerler, Carlisle ve Nicolson, iki bir Volta kazık iki ucunun da takılı platin seyreltik asit içeren tüplerde teller. Bubbles teller yükseldi ve bir tel gelenler oluşan olduğu görülmüştür oksijen diğer uçta bu iken, hidrojen . Kimyagerler, su, elektrik akımı, hemen onu inşa elemanları ayrıştırılır olduğunu doğru varmıştır.

Volta hücreleri elektrik ile artık kolayca ve sürekli yapılabilir. Bilim adamları her yerde Volta keşfi üzerine ele geçirilen ve kendi deneylerini yaptığı hücreler kullanılmaktadır. Karşılaştıkları büyük zorluklar biri elektrik ölçme yöntemi yok oldu. 1820 yılına kadar sadece elektrik ölçme aletleri sabit ücretleri arasındaki itme ve çekme kuvvetleri dayanan ve elektrik akımları ölçmek için hiçbir faydası vardı.

1819 yılında tamamen elektrik yönü belirgin oldu biliyordu. Gilbert günlerinden beri elektrik ve manyetizma ile ilgili bir şekilde olduğunu düşünmüştü. Hans zaman Oersted bir manyetik deflected pusula tarafından iğne üzerinde bir elektrik akımı taşıyan bir telin yerleştirerek, o bu ilişkinin doğası gösterdi - bir elektrik akımı taşıyan bir telin bir mıknatıs gibi davranır. Oersted tel bir manyetik alan ile çevrilidir olur ki, 1820 yılında, kanıtlamak için gitti. André-Marie Ampere o akım taşıyan kablolar arasındaki kuvvet yasaları tamamen göstermeyi başardı hangi aracılığıyla deneyler harika bir dizi ile bu keşif izledi. Güçler kanunları ve daha büyük akım uyulması için, daha büyük bir o uygulanan kuvvet, bu etkinin kesin elektrikli ölçümleri için kullanılabilecek - bu, üzerinde prensibi galvanometre , ve en çok ampermetre ve voltmetre dayanır. Elektrik ilk kez bir tam bilim olmuştur. Georg Ohm ve daha sonra, Kirchoff akım arasındaki ilişkiyi ortaya başardık gerilim ve direnç bir devre.

Michael Faraday sonraki önemli elektrik mucidi oldu. O hızla güçlü yapmak için tel büyük bobinleri kullanarak, Oersted çalışmaları izledi elektromıknatıslar . Bu Faraday ile ilk basit hale başardı elektrik motoru . Tel iki bobin, sabit ve diğeri hareketli arasındaki oyunculuk kuvvetler, hareketli birini döndürmek yapacak.
.

0