Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-12-04T21:13:49+02:00

http://www.fizikportali.com/forum/fizik-ders-notlari-b4.0/

 

http://connorteams.blogcu.com/lise-1-fizik-konu-anlatimi-ve-ders-notlari-9-sinif-fizik-ders-ko/5757085

 

 

Ünitenin Amaci

Ögrenciler ilkögretimde “kuvvet ve hareket” ögrenme alani kapsaminda daha çok temel kavramlar ve ilkeler üzerinde durdular. Dokuzuncu sinifta ise bu konularin islenmesinde basit aritmetik ve cebir bilgisi ile temel geometri becerilerinin de kullanilmasi öngörülmüstür. 
Dersin islenisi sirasinda yapilacak etkinlikler zorlayici olmaktan çok, konunun kavranmasini pekistirici olacak sekilde seçilmistir. 

 Ögrenciler, Bu ünitede aşağıdaki kavramları öğrenecekler

1. Kuvvet ve bileşkeleri

2. Newton Hareket Yasalari ile ilgili olarak; dinamik, eylemsizlik, etki-tepki kavramlarini, 

3. Sürtünme kuvveti ile ilgili olarak; kinetik ve statik sürtünme kavramlarini ögreneceklerdir. 

Kuvvet  Duran bir cismi harekete geçiren, hareket halindeki bir cismi durduran, cismin yön ve doğrultusunu değiştiren veya cisimlerin biçimlerinde değişiklik yapan etkiye kuvvet denir.  Günlük yaşantımızda yapılan her işte kuvvet kullanırız. Öğrencinin kitaplarını taşıması, evin kapısının kapatılması, deredeki suyun akması, bir uçağın havalanması kuvvet gerektiren bazı olaylardır. Bu nedenle yaşantımızda kuvvet olmadan bir iş yapmamız mümkün değildir.

Kainattaki bütün itme ve çekme olaylarının temelinde kuvvet vardır. Kuvvet, bir cisme temas ederek olabileceği gibi temas etmeden de meydana gelebilir. Dünya ve güneşin birbirlerini, mıknatısların diğer maddeleri çekmesi ve elektro manyetik çekim temas gerektirmeyen kuvvete örnek verilebilir. O halde kuvvet; fiziksel, kimyasal ve biyolojik sistemlerin temelözelliğini oluşturan en önemli kavramlardan bir tanesidir

Kuvvetin Cisimlerin Hareketlerindeki Etkileri  1) Kuvvet etki ettiği cisimlere hareket kazandırabilir. 2) Kuvvet cisimlerin hızlarını değiştirebilir.3) Kuvvet hareket eden cisimlerin yönünü değiştirebilir.4) Kuvvet cisimlerde şekil değişikliğine sebep olabilir. 5) Kuvvetlerin cisimler üzerinde döndürme etkileri bulunur.


alıntıdır devamı için linklere git :)

1 5 1