Cevaplar

2012-12-04T23:13:20+02:00

Sydney’i gezmek için en güzel mevsim Sonbahar mevsimidir. Muhteşem deneyimleri ve en güzel zamanları Sydney’de bu mevsimde geçirebilirsiniz. Avustralya’nın sonbaharı 1 Mart’ta başlar ve 31 Mayıs’ta son bulur. Sonbahar deyince sakın korkmayın çünkü Sydney’de o mevsimde beach’lerin en güzel haliyle karşılaşacaksınız. Yürüyüş turları yapacaksınız. Royal Botanik Bahçesi, Hyde Park, Chinatown’da gönlünüzce gezebileceksiniz.

2 3 2
2012-12-04T23:13:57+02:00

~Sydney~


Dünyanın en büyük doğal limanı, eğlencenin kalbinin attığı yer, okyanusun eşsiz ihtişamı ve karşınızda SYDNEY…


Uçuş süresi: Aktarmalı 17-24 saat
Para Birimi: Avustralya Doları
Saat farkı: Doğusu 5 saat, batısı 7 saat ileri
Resmi dil: İngilizce
Vize: Gerekiyor
Sydney’i gezmek için en güzel mevsim Sonbahar mevsimidir. Muhteşem deneyimleri ve en güzel zamanları Sydney’de bu mevsimde geçirebilirsiniz. Avustralya’nın sonbaharı 1 Mart’ta başlar ve 31 Mayıs’ta son bulur. Sonbahar deyince sakın korkmayın çünkü Sydney’de o mevsimde beach’lerin en güzel haliyle karşılaşacaksınız. Yürüyüş turları yapacaksınız. Royal Botanik Bahçesi, Hyde Park, Chinatown’da gönlünüzce gezebileceksiniz.

Aborjinler tarafından yaklaşık 30 bin yıl önce kurulduğu söylenir. Önceleri sömürgelerin yaşadığı bir yerken, altın madenlerinin 19. yy’da keşfedilmesi ile büyük göçler alarak, bügünkü durumunun temelleri atılmıştır. Sanayileşme ile birlikte büyük gelişme gösteren şehir, Avsutralya’nın başkenti olmamasına rağmen büyük ilgi çekiyor. Kozmopolit bir nüfus yapısına sahip olan Sydney’de turizm oldukça ilerlemiştir.
2000 yılında Dünya Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliğini başarıyla yapan Sydey’de gezilebilecek bir çok yer bulacaksınız. Sydney’de kaç gün kalırsanız kalın bir an bile geldiğinize pişman olmayacaksınız. 
UNESCO tarafından koruma listesine alınan Sydney Opera Evi’ni turunuzun başına koymalısınız. Sydney’in simgesi olan ve kentle ilgili tüm resimlerde ve eskizlerde Sydney Opera Evi bulunur. Danimarkalı mimar Joen Utzon tarafından yapılmış, Kraliçe Elizabeth tarafından 20 Ocak 1973’te açılmıştır. Her yıl ortalama 4,5 milyon insan tarafından ziyaret edilir. Circular Rıhtım’da bulunan opera evi’ni ziyaretinizde oraya iyi bakın çünkü 20, yüzyılın en ünlü yapılarından birinde geziyor olacaksınız! Yıllık ağırladığı 4.5 milyon kişinin yaklaşık 1.5 milyon kişisi hala düzenlenen canlı gösterilere katılan seyircilerden oluşuyor.

Sydney Köprüsü: 1932 yılında açılan Sydney Köprüsü, insan gücüyle yapılan döneminin en ihtişamlı mimarisine sahiptir. Köprünün yapımında 6 milyon adet çivi kullanılmış! 1149 metre uzunluğunda olan bu köprüyü görmenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Denizden 134 metre yukarıdan Sydney fotoğrafları çekmeyi istemez misiniz? 

Sydney Kulesi: Ziyaretçilere açık olan gözlem kısmı, yerden 250 m. yüksekliktedir. Bir alışveriş merkezinin üzerinde konumlanmıştır.

Sydney Limanı: Şehrin en ünlü yerlerinden biridir ve tadını çıkartmanın birçok yolu vardır; bir yat gezisi yaparak limanı dolaşmak, yemek yerken manzaraya hayran kalmak veya feribotla suyun üstünden limanı seyre dalmak bunlardan sadece bazılarıdır.

Darling Limanı : Sydney Eğlence Merkezi, Sydney Çin Bahçeleri, Tumbalong Parkı, Ulusal Deniz Müzesi ve Sydney Akvaryumu gibi çeşitli binaların bulunduğu alanın tümüne Darling Limanı deniyor. Sydney gezinizin en eğlenceli anlarını Sydney’in batısında bulunan Darling Limanı’nda yaşayabilirsiniz.

Kayalar (The Rocks): Dar kaldırımlı sokakları ve tarihi binalarıyla Eski Şehir Merkezi olan bölgedir. Sydney Gözlemevi, hafta sonu pazarı ve sanat galerileri gidilmesi gereken yerlerden…
Okyanusta yüzmek istemez misiniz?

Sydney’de denize girmek için pek çok alternatif plaj bulabilirsiniz. Hele ki önerdiğimiz tarihler arasında orada olursanız, güneşin ve denizin keyfinin yanı sıra su sporlarının da keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Bondi Plajı: Sydney’de bulunan 100’e yakın plajdan en önemlilerinden birisidir. Sörf tutkunlarının önemli merkezlerinden olan Bondi Plajı, Noel tatillerinde dolup taşıyor… 2000 yılında düzenlenen Yaz Olimpiyatları’nda voleybol maçlarının da düzenlendiği Bondi Plajı, olimpiyat sırasında muhteşem yerleşimi ile kendisini ispat etmiştir… Bu plaja gitmek isterseniz şehrin doğu kesimine doğru yol almanız gerekiyor.

Balmoral Plajı: Okyanusta yüzmek… Güneşlenmek ve sörf yapmak… Bunların hepsinin yanında bir de piknik ve barbekü keyfini Avustralya’nın gözbebeği Sydney’de yaşamak… İşte hepsi Balmoral Plajı’nda sizi bekliyor…
Nerede ne yiyelim?

Amerikan kültüründen ve mutfağından esinlenen bir yemek kültürü Avustralya Mutfağı’nda sizi karşılayacak. Uluslar arası mutfak alternatiflerini de tatmak mümkün. Londra Restoran Magazini tarafından seçilen dünyanın en güzel restoranından 2’si Sydney’de bulunuyor; Tetsuva ve Rockpool… Yerel mutfaktan denemenizi önereceğimiz tatlardan biri ‘çalı dolması’dır. Tadına doyamayacağınız ‘Haagen Daaz’ adı verilen enfes dondurmayı Darling Limanın’da denemeden sakın Sydney’i terk etmeyin! 
Avustralyalılar genellikle sosis, domates, domuz pastırması ve yanında özel ekmeklerden oluşan bir kahvaltıyla güne erken başlıyorlar. Öğle ve akşam yemekleri arasında ise çay ve kahve içiyorlar. Kahveye verdikleri önemin yanında Avustralya’da bira da önemli içecekler arasında yer alıyor.

Alışveriş yaparken dikkat!

Sydney alışveriş konusunda dünya standartlarının biraz üzerinde pahalılıktadır… Turistik bir bölge olması sebebiyle Türkiye’ye göre pahalı satılan eşyaları, Çin Mahallesi’nde kurulan pazarlardan daha ekonomik fiyatlara temin edebilirsiniz. Sydney’in en ünlü alışveriş merkezlerinden biri olan Strand Arcade’ye de uğramadan dönmeyin!

Dans, müzik ve eğlence için binbir çeşit alternatif Sydney'de 


1 1 1