Cevaplar

2012-12-05T14:11:31+02:00

zaten su olmadan yaşam düşünülemez onun için bu kadar önemlidir

1 5 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-05T14:11:48+02:00

Su Neden Önemlidir?
 Su Neden Faydalıdır? Su, her bir yaşam türü için kesinlikle başlıca ihtiyaçtır.

Su, tüm canlı hücrelerin hayatlarını sürdürmeleri (bitki ve hayvanlarda da olduğu gibi) bu maddeye bağlıdır.

İnsan vücudunun yarısından fazlası sudan meydana gelir. Diğer canlıların neredeyse tamamı için durum aynıdır. İnsanlar su içmezlerse çok kısa bir süre içinde ölürler. Her canlının suya ihtiyaç duymasının sebebi hücrelerdir; canlıları meydana getiren temel birimler içlerinde su molekülleri barındırır. Su olmadan, bu temel birimler farklı hale gelir ve bilindiği gibi yaşayamazlar.

Yetişkin bir insan, bir günde sıvı halde iki litreye yakın su içer; bir litreye yakın, katı yiyecek dediğimiz, meyve, sebze, ekmek ve et yer ki, bunlarında yaklaşık yüzde otuz ile doksanı sudur.

Vücuda dışarıdan giren bu üç litrenin dışında, vücuttaki çeşitli organ sistemleri arasında yaklaşık on litre kadar su giriş çıkış yapar. Vücut damarlarında yaklaşık beş litre kan dolaşır ve bunun yaklaşık üç litresi sudur. Ve bu hiç değişmez. Ne kadare su içersek içelim kanımızı seyreltemeyiz.

Su ihtiyacımız beynimizce kontrol edilir. Vücudumuzun suya ihtiyacı olduğunda susuzluk hissi duyarız. Genellikle ağzımız ve boğazımız kurur, bu da daha çok sıvı içmemiz için bir işarettir.


                                           Beni en iyi yaparsan sevinirim...
                                                Sevgilerim ve saygılarımla.... 

3 3 3