Cevaplar

2012-12-05T16:17:52+02:00

Güncel 3. Köprü tartışmalarında, bu olası köprünün yol açacağı etkileri daha rahat görebilmek için diğer 2 köprünün yarattığı yeni iş ve yerleşim merkezlerini tartışmak gerekir. Bugün böyle bir durumu hayal etmek bile zor olsa da, unutmamak gerekir ki bu duruma büyük ölçüde inşa edilen köprüler yol açmıştır. Bu başlığı sadece 2. köprü odakli açmak istiyordum, ama daha etraflıca bir değerlendirme yapabilmek için her iki köprüyü de kapsayacak bir şekilde açtım. 

Boğaziçi Köprüsü yapılmadan önce: 
- Anadolu yakasında sınırlı bir yerleşim var. 
- Ankara Asfaltının yapilmasıyla, Kartal, Pendik taraflarında sanayi bolgeleri olusurken, Kadıköy tarafında ise gecekondu mahalleleri olusmaya baslamış. 
- Ana meydanlar, feribot iskeleleri kuyrukları tarafından işgal edilmiş. 

Boğaziçi Köprüsü sonrasi: 
- Anadolu yakasi, özellikle Altunizade ve Kadıköy hinterlandindaki büyük bahçeli köşkler, el değiştirerek, apartmanlarin inşasına başlanmış. 
- Bunu karşılayacak altyapı eksik olduğundan, denizleri ve dereleri kirlenmiş. 

FSM Köprüsü sonrasi: 
- Orman bölgelerinden geçen TEM, buralarda yapılaşma başlatmış. (ör. Kavacık, Bahçeşehir, Ümraniye, Samandira vs.) 
- MİA Levent ve Maslak bölgesinde oluşmuş. 
- Sanayi iyice şehrin dışıa taşınmaya başlamış. 

Kısaca bir özet yaptiktan sonra, olabilecekleri sayalim: 

Muhtemelen, MİA Levent ve Maslak civarinda değil, Yeşilköy ya da İkitelli civarında olusacakti. Yerlesim eski bölgelerde yoğunlaşacak ama TEM gibi otoyollar olmadığından, muhtemelen bu kadar kuzeye çıkamayacak, Beylikdüzü, Avcılar gibi bölgeler çok daha önceden yoğun yerlesim bölgeleri haline gelicekti. 
Bu nokta da demiryoluna yakin oldugundan, Bahçeşehir/Ispartakule civari da daha önceden dolabilirdi. Metromuz da buna göre şekillenecek; ilk hattımız, Yenikapi-Bakırköy-Beylikdüzü/İkitelli-Bahçeşehir olacakti (?).

0
2012-12-05T16:31:02+02:00

google den çıkıo ara bul puanını yedirme

0