Cevaplar

2012-12-05T16:31:58+02:00

bir öğrenciye her gün ödev verilmemelidir .Çünkü öğrencilerin test çözmeye zamanı kalmaz ama ödevler pekiştirmek için verilsede maalesef bazı öğretmenlerimiz çok abartıyor

2 3 2
2012-12-05T17:38:05+02:00

İlköğretim öğrencilerinin kişisel becerilerini geliştirmeleri için verilen performans ödevlerinin çocukların kapasitesini aşmaması gerektiği belirtildi. 

Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kutlu, 2005-2006 eğitim-öğretim yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu 'Yeni Müfredat Programı'nın eğitim bilimcileri tarafından hazırlanan iyi bir sistem olduğunu, ancak uygulamada sorunlar yaşandığını söyledi. 

En büyük sorunun performans ödevlerinde dikkati çektiğini belirterek, ezbere dayalı öğrenimi engellemek için başlatılan performansa dayalı ödev sisteminin öğrencinin kapasitesini aşacak kadar abartıldığını savundu. 

Ödevlerin bazılarının öğrencilerin gelişim düzeyine ve ilgisine uygun olmadığına işaret eden Kutlu, "Bu durum, öğrencinin ödevini velinin üstlenmesine yol açıyor. Oysa, ödevini velisine yaptıran öğrencinin bırakın yaratıcılığını geliştirmesini, özgüveni kayboluyor. Bunun yanı sıra okul motivasyonu da düşüyor." dedi. Kutlu, öğrencilerin, kendilerine sunulan bilgileri pasif olarak almak yerine, etkin katılım yoluyla ulaştıkları bilgileri seçme, işleme, karşılaştırma, değerlendirme ve yorumlama olanağına sahip olmaları gerektiğini sözlerine ekledi. 


Bunlar mesela resmi yazılar , al sana bol bol söz :)

2 2 2